Σήκωσε την πρώτη κούπα ο Κεραυνός

Την κατάκτηση του 4ου ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ Ανδρών στην ιστορία του πανηγυρίζει ο Κεραυνός, που νίκησε την Πετρολίνα ΑΕΚ με 83-74. Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα κυρίως ισορροπημένο παιχνίδι, με τον Κεραυνό να έχει μικρό προβάδισμα. Στην γ’ περίοδο η διαφορά έφθασε μέχρι και τους +26, ενώ στο τέλος της περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 70-51. Με την λήξη του αγώνα οι «ερυθροκίτρινοι» επικράτησαν με 83-74. Πρώτος σκόρερ για τον Κεραυνό ήταν ο Μο Αμπουκάρ με 19 πόντους (2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένη ήταν η αναμέτρηση στα πρώτα στάδια της, με τον Κεραυνό να είναι μπροστά με 12-11 στο 5’, ενώ μέχρι το φινάλε της περιόδου οι δύο ομάδες πέτυχαν από δέκα πόντους (22-21). Στην β’ περίοδο οι «ερυθροκίτρινοι» ξεκίνησαν λίγο πιο καλά, όπου έως το 15’ κατάφεραν να προηγηθούν με +7, με το σκορ να είναι στο 36-29. Με το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Στροβόλου ήταν μπροστά με 45-37.

Πιο καλά ξεκίνησε στο γ’ δεκάλεπτο ο Κεραυνός όπου μέχρι το 24’ σημείωσε 17 πόντους, χωρίς να δεχθεί κάποιο, με το σκορ να πηγαίνει στο 62-37. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» να προηγούνται με 70-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε ξανά το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο, με το σκορ στο 35’ να πηγαίνει στο 79-61. Μέχρι το 37:30 η ΑΕΚ μείωσε σε 81-72, ενώ μέχρι την λήξη του αγώνα το σκορ πήγε στο τελικό 83-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 37-45, 51-70, 74-83

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Κουμής 4, Μπράουν 8 (1), Τόμας 8 (2), Χάμιλτον 22 (2), Αχμάντ 20 (1), Σιζόπουλος 6 (1), Μαντοβάνης 2, Ογκμπέιντε 4.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Στυλιανού 4, Αμπουκάρ 19 (2), Ο’Μπράιαν 11 (1), Χάγκινς 10 (2), Ρόρι 8, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης 6 (2), Κινγκ 9 (1), Τέιλορ 16 (3).