Πρώτη νίκη για ΑΕΛ, κέρδισε την ΕΘΑ

Tην πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχε η ΑΕΛ, παίρνοντας το διπλό επί της ΕΘΑ με 73-57, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Με το πρώτο της ροζ φύλλο στη φετινή σεζόν η ομάδα της Λεμεσού, που βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έφθασε τους 16 βαθμούς σε 15 παιχνίδια. Από την άλλη, το συγκρότημα της Έγκωμης έχει 19 βαθμούς και ισοβαθμεί στις πιο πάνω θέσεις με την Ομόνοια, η οποία έχει τρεις αγώνες λιγότερους (16 έναντι 13).

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Nτάμανι Απολγουάιτ με 22 πόντους (10 ριμπάουντ).

Η ΑΕΛ έκανε ξεκίνημα με τρίποντο του Γκάντια-Ρόσα, όμως στο 4′, μετά από δύο τρίποντα του Κυριακίδη και δίποντα από τους Γιούινγκ και Ροδοσθένους η ΕΘΑ προηγήθηκε με 10-3. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με βολή του Απολγουάιτ (17-17) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Τομπάζο λίγο αργότερα να τους βάζει μπροστά (17-19). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ροδοσθένους, για να βάλει ξανά μπροστά την ΕΘΑ (20-19).

Στα αρχικά στάδια του δεύτερου δεκαλέπτου, οι «γαλαζοκίτρινοι» με δύο σερί καλάθια από τον Φέργκουσον απέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα (20-22) στο 13′, ενώ στο 17′ ο Απολγουάιτ με δύο βολές ανέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους (24-31). Μισό λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του δεύερου δεκαλέπτου, ο Πιττάκας άνοιξε την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό (26-37), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με το λέι απ του Ρόδες (28-37).

Στο 23′ οι γηπεδούχοι με τις βολές του Ρόδες πλησίασαν στους δύο πόντους (37-39), με την ΑΕΛ να ξεφεύγει και πάλι στη συνέχεια. Ο Γκάντια-Ρόσα με πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 55-40 για την ομάδα της Λεμεσού. Η ΑΕΛ κράτησε τις αποστάσεις ασφαλείας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τελικά το ροζ φύλλο με σκορ 73-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 28-37, 40-55, 57-73