Πρωταθλητής το Λανίτειο Λύκειο

Την πρώτη θέση στο παγκύπριο σχολικό πρωτάθλημα μπάσκετ κατέκτησε το Λανίτειο Λύκειο Λεμεσού, που επικράτησε στον τελικό της Αγγλικής Σχολής Λευκωσίας με 52–47.

Η αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» ήταν εξαιρετική, με αρκετές ανατροπές και τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέχρι τέλους για τη νίκη.

Αρχικά η Αγγλική Σχολή ξεκίνησε πιο καλά και προηγήθηκε με 22–14 στην α’ περίοδο, με το Λανίτειο Λύκειο να ανεβάζει στροφές και να ισοφαρίζει σε 28–28 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το σχολείο της Λευκωσίας μπήκε ξανά πιο δυνατά στην 3η περίοδο και προηγήθηκε με 43-38, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λανίτειο Λύκειο ανέβασε στροφές και έκανε την ανατροπή, φεύγοντας με τη νίκη με τελικό σκορ 52–47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 28-28, 38-43, 52-47

ΛΑΝΙΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ (Νίνος Ηλιάδης): Αχιλλέως 6, Ηλιάδης 11 (1), Δημοσθένους, Κωνσταντίνου, Σωφρονίου 17 (1), Παπαϊωάννου 18.

ΑΓΓΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ (Ανδρέας Σιζόπουλος): Χειμώνας 10 (3), Ιωαννίδης, Ακκάβα, Παπαλουκάς 4, Φιρτιναέρ 14 (4), Κοντόπυργος 3, Ζαβός 8, Σταυρινίδης 8.