Πρωταθλητές οι μικροί (pics&video)

Μεγάλη επιτυχία για την Εθνική Κύπρου που κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ16 Γ’ Κατηγορίας που πραγματοποιήθηκε στη Λευκωσία, έχοντας πάρει τη νίκη στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (24/7) του Αζερμπαϊτζάν με 62-50 μπροστά σε περισσότερους από 2500 φίλους της καλαθόσφαιρας που έδωσαν το παρών τους στο «Ελευθερία».

Με την κατάκτηση της πρώτης θέσης η Κύπρος εξασφάλισε και την άνοδο της στη Β’ Κατηγορία, για την νέα χρονιά. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχαήλ ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, και πήρε μία μεγάλη και πανάξια νίκη!

Πολύ καλά μπήκε στο παρκέ η Εθνική μας ομάδα και από νωρίς έδειξε πως ήθελε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι, και να το ελέγξει. Αυτό το κατάφερε σε πολύ μεγάλο βαθμό, και με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου είχε πάρει προβάδισμα με 11 πόντους διαφορά (25-14). Με παρόμοιο τρόπο συνεχίστηκε ο αγώνας και στην δεύτερη περίοδο, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να φέρνει τη διαφορά στους 17 πόντους (33-16) στα μισά του δεκαλέπτου. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η Κύπρος ήταν μπροστά στο σκορ με 39-24.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε η Κύπρος στο δεύτερο ημίχρονο που στο πρώτο τρίλεπτο σημείωσε δέκα πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 49-26! H πολύ καλή παρουσία της χώρας μας έφερε το σκορ στο 56-39 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

To συγκρότημα του Μιχάλη Μιχαήλ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο θέλοντας να διατηρήσει τις αποστάσεις από το Αζερμπαϊτζάν, ώστε να μην κινδυνέψει. Έξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα η Κύπρος ήταν μπροστά με 60-48. Η Κύπρος διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος, καταφέρνοντας να φύγει με την νίκη με 62-50.

Κανένα από τα παιδιά δεν υστέρησε στον μεγάλο τελικό, όπως και σε ολόκληρο το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Κορυφαίος στον τελικό ήταν ο Ροβέρτος Αλεξάνδρου που σημείωσε 20 πόντους (1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο) ενώ εξαιρετικός ήταν ο Πόλυς Ηλιάδης που σημείωσε 14 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14, 39-24, 56-39, 62-50.

Κύπρος Κ16 (Μιχάλης Μιχαήλ): Χριστοφίδης 2, Ιωαννίδης, Ηλιάδης 14 (4), Παπαλουκάς 2, Ιασωνίδης 2, Τέγγερης, Σασάκαρος, Αλεξάνδρου 20, Αχιλλέως 7, Στυλιανού 8 (1), Παπαϊωάννου 7, Βασιλείου.

Αζερμπαϊτζάν (Σαμίτ Νουρουζάντε): Αγκμπάροβ, Ακούντοβ 12, Αλίγεφ, Σιρζάντοφ, Ασάντοφ 7 (1), Ε. Ντόνατ 3, Σ. Ντόνατ 8, Γιουλακίτζε, Κιρτάτζε 11 (1), Μαμίσοβ 3 (1), Μόλενχαουερ 6 (1).