Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΠέμπτο ροζ φύλλο αγώνα για τον Κεραυνό, νίκησε την ΑΕΛ

Πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα για τον Κεραυνό, νίκησε την ΑΕΛ

Την πέμπτη του νίκη πέτυχε ο Κεραυνός, κερδίζοντας εντός έδρας με 87-63 την ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Όντερ Γουίλιαμσον με 16 πόντους (11 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (17-12), με τον Κεραυνό που είχε το προβάδισμα από την αρχή, με οκτώ πόντους στο φινάλε να δημιουργεί διαφορά με διψήφιο αριθμό (25-14).

Οι δύο βολές του Φέργκιουσον στα αρχικά στάδια του δεύτερου δεκαλέπτου την έριξαν σε μονοψήφιο (25-16), όμως το δίποντο του Κινγκ επανέφερε τη διαφορά στους 11 (27-16) και εκ τότε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-32) οι γηπεδούχοι κράτησαν διαφορά ασφαλείας απέναντι στους «γαλαζοκιτρίνους».

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Στροβόλου άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα, ολοκληρώνοντας την περίοδο αυτή μπροστά με 25 πόντους (72-47). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό στο οποίο πέτυχε περισσότερους η ομάδα της Λεμεσού, 16 έναντι 15 του Κεραυνού, κι απλά μείωσε κατά έναν πόντο το σκορ, με το ροζ φύλλο να καταλήγει στους «ερυθροκίτρινους» με αποτέλεσμα 87-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14, 46-32, 72-47, 87-63

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 16 (2), Στυλιανού 22 (2), Ροζέλ 3 (1), Κορωνίδης, Γουίλιαμσον 16, Γιαξής, Κινγκ 8, Παπαδημητρίου, Ρόρι 9 (1), Θεοχαρίδης, Ραζής 13 (2)

ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας): Γκάντια-Ρόσα 2, Μονιάτης, Άπολγουάιτ 26, Φέργκιουσον 10 (1), Ζντράβιτς 16 (2), Παπαϊωάννου, Τομπάζος 8 (2), Πιττάκας 1