Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Την ήττα με 67-46 γνώρισε η Εθνική Κύπρου από την Ουκρανία, στην 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας, το οποίο διεξάγεται στην Βουλγαρία. Η κυπριακή ομάδα έδειξε καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, διατηρώντας μικρές τις διαφορές που την χώριζαν από την Ουκρανία, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο η αντίπαλη ομάδα άνοιξε την διαφορά.

Στην έναρξη του αγώνα η Ουκρανία ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα με 7-0 (και λίγο αργότερα 9-2) για να απαντήσει η Κύπρος και να μειώσει σε 9-8 (από τέσσερις πόντους οι Λεωνίδου, Μπολσάκοβ). Με το τέλος της περιόδου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν πίσω στο σκορ με 12-10, καταφέρνοντας να διατηρήσει την θετική του εικόνα και στην συνέχεια. Ωστόσο οι Ουκρανοί αύξησαν την διαφορά στο σκορ στους επτά πόντους στο ημίχρονο (24-17).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην Γ’ περίοδο. Η Κύπρος ξεκίνησε δυνατά και μέχρι το 22:30 κατάφερε να μειώσει στους τρεις την διαφορά (26-23), όμως η Ουκρανία αύξησε την διαφορά στους οκτώ μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (40-32). Στην Δ’ περίοδο η Κύπρος δεν άντεξε, με την Ουκρανία να ανεβάζει στροφές και να φέρνει το σκορ στο τελικό 67-46.

Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής Ανδρών Κ16 της Κύπρου θα είναι το Σάββατο 12 Αυγούστου στις 18:15, κόντρα στην Δανία, και θα μεταδοθεί ζωντανά μέσα από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ στο www.basketball.org.cy και μέσα από την σελίδα facebook της ΚΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 17-24, 32-40, 46-67.

Εθνική Κύπρου (Αντώνης Δημητρίου): Χριστοφίδης 4, Τίγκας 5, Χειμώνας 8 (2), Παφίτης, Γιουνγκ 13 (1), Κωνσταντινίδης 2, Χριστούδιας 2, Μπολσάκοβ 4, Δημητρίου 5, Λεωνίδου 3, Μιχαήλ, Πέτσας.

Εθνική Ουκρανίας: Ποσιαμπλία 5, Ζάιετς 6 (2), Μέλνικ 8, Σιντορούκ 5 (1), Κοβλιάς 8 (1), Ζαρίκοβ 2, Σεμέτοβ 3, Κοτσιουρα, Σερχέιεβ 10, Ραντσιένκο, Χερνέχα 11, Ρομανόφσκι 9.