Ο Κεραυνός σήκωσε το 12ο! (pics)

Την κατάκτηση του 12ου ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ Γυναικών στην ιστορία του πανηγυρίζει ο Κεραυνός Στροβόλου, που νίκησε την ΑΕΛ με 69-65 έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα πρώτα στάδια της δ’ περιόδου, με τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας την ανατροπή και κατέκτησε τον τίτλο.

Κορυφαία καλαθοσφαιρίστρια του αγώνα ήταν η Νίκι Έιβερι που πέτυχε 27 πόντους (5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Από την ΑΕΛ ξεχώρισε η Σταύρια Κόνιαλη με 25 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασσίστ). Η ΑΕΛ κατάφερε στην πρώτη περίοδο να πάρει προβάδισμα στο σκορ, το οποίο στο 5’ ήταν στο 18-14 ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου οι «γαλαζοκίτρινες» ήταν μπροστά με 22-16. Στην β’ περίοδο είδαμε κυρίως ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι. Στο 15’ η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 30-26, με το σκορ μέχρι το ημίχρονο να πηγαίνει στο 37-30.

Στα πρώτα στάδια της γ’ περιόδου η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και κατάφερε στο 24:20 να προηγείται με +11 (46-35). Στην συνέχεια ο Κεραυνός ανέβασε στροφές, καταφέρνοντας μέχρι το φινάλε της περιόδου να ισοφαρίσει σε 50-50.

Στο 38’ η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 60-59, ενώ ακολούθησαν δύο τρίποντα της Έιβερι που έφεραν τον Κεραυνό μπροστά με 65-60, έως το 37’. Έως το 39’ οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα πόντο (Ντιν για ΑΕΛ, Έιβερι για Κεραυνό) με το σκορ να πηγαίνει στο 66-61, ενώ ακολούθησε τρίποντο από την Κόνιαλη (66-64). Με το φινάλε του αγώνα ο Κεραυνός νίκησε με 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 37-30, 50-50, 65-69

ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Παπαδούρη 5 (1), Στυλιανίδη 13 (4), Δ. Παπαλλά 9, Κόνιαλη 25 (3), Ντιν 10 (1), Κυριάκου 2, Μαυρουδή, Αντωνίου 1.

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης): Θεολόγου 13 (1), Ρουσσάκη 5, Κωνσταντίνου, Πιτσιλλίδου 17 (1), Έιβερι 27 (5), Νικολάου 3 (1), Νικόλα 2, Αθανασίου, Μερκούρη 2, Χριστοδούλου.