ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤNBAΟ επιβλητικός Αντετοκούνμπο... σκόρπισε τους Ντένβερ Νάγκετς (vid)

Ο επιβλητικός Αντετοκούνμπο… σκόρπισε τους Ντένβερ Νάγκετς (vid)

Σε μία ακόμη εκπληκτική βραδιά του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς επιβλήθηκαν εντός έδρας των περυσινών πρωταθλητών του NBA, Ντένβερ Νάγκετς με σκορ 112-95.

Μπακς – Νάγκετς: Το ματς

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα εις βάρος των φιλοξενούμενων, με το σκορ στο 28-23.

Στη δεύτερη ωστόσο περίοδο, τα «ελάφια» έδειχναν πιο άγρια και με τον Αντετοκούνμπο να ολοκληρώνει το πρώτο μισό της αναμέτρησης με 26 πόντους, οι Μπακς πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας μπροστά με 60-44.

Η ομάδα από το Μιλγουόκι ήταν αντίστοιχα καταιγιστική και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, εκεί όπου ο Ντοκ Ρίβερς είδε τους παίκτες του να αυξάνουν ακόμη περισσότερο την απόσταση και να τελειώνουν με το 91-63 υπέρ τους.

Οι Μπακς συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και χωρίς να απειληθούν σε κάποιο σημείο του αγώνα, έφτασαν σε μία πάρα πολύ άνετη επικράτηση, όπως δείχνει και το τελικό σκορ του 112-95.

Η εμφάνιση του Greek Freak

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε για μία ακόμη φορά τον ρόλο του ηγέτη στα «ελάφια», ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 36 συνολικά πόντους (14/19 δίποντα και 8/14 βολές) ενώ παράλληλα μάζεψε 18 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ σε 30:24 λεπτά εντός παρκέ.

Μάλιστα, ήδη από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Έλληνας σταρ των Μιλγουόκι Μπακς μετρούσε 26 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 15:57 λεπτά.

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ ακολούθησε στους 18 πόντους ενώ ο Μπόμπι Πόρτις ήταν ο μοναδικός ακόμη διψήφιος, με συνολικά 13.

Και από την πλευρά των φιλοξενούμενων δεν υπήρξε κάποια έκπληξη ως προς τον πρώτο σκόρερ. Ο Νίκολα Γιόκιτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 29 πόντους και 12 ριμπάουντ σε 31:31 λεπτά συμμετοχής, ο Γκόρντον είχε 14 πόντους ενώ ο Πόρτερ Τζούνιορ είχε 11.

Με αυτόν τον τρόπο οι Μπακς ανέβηκαν στο 35-19 ενώ οι Νάγκετς έπεσαν στο 36-17.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-23, 60-44, 91-63, 112-95