Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΝικήτρια η ΕΝΠ επί της ΕΘΑ μετά από συναρπαστικό αγώνα

Νικήτρια η ΕΝΠ επί της ΕΘΑ μετά από συναρπαστικό αγώνα

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η νικήτρια στον τελευταίο αγώνα για την 3η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε της ΕΘΑ Έγκωμης με 83-80 στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και κυριάρχησαν μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου, δημιουργώντας διαφορά μέχρι και 17 πόντους στο σκορ. Ωστόσο η ΕΝΠ πάλεψε και κατάφερε να ανατρέψει την διαφορά και στο τέλος έφυγε νικήτρια με 83-80. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κατάριαν Ρέινς με 20 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με τρεις πόντους του Παρκς ξεκίνησε την αναμέτρηση η ΕΘΑ, ενώ μέχρι το 3’ το σκορ ήταν στο 5-4 υπέρ των φιλοξενουμένων. Η ΕΝΠ ισοφάρισε μισό λεπτό αργότερα, με το σκορ να πηγαίνει στο 7-7. Στην συνέχεια ο Χιλ με λέι απ έφερε το σκορ στο 9-7 για την ΕΘΑ, με τους γηπεδούχους να απαντούν με τέσσερις πόντους του Ρέι, παίρνοντας προβάδισμα με 11-9 στο 5’. Οι δύο ομάδες πήγαιναν από πόντο σε πόντο και στην συνέχεια με το σκορ να είναι στο 7:30 στο 17-17. Με το τέλος της περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά με 24-22.

Στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Τρισόκκας έφερε το σκορ στο 24-24, ενώ έως το 12’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Φλέμινγκ για ΕΘΑ, Έντουαρντ για ΕΝΠ) με το σκορ να πηγαίνει στο 26-26. Ενάμιση λεπτό πιο μετά οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 32-31, ενώ μέχρι το 17’ σημείωσαν άλλους έξι πόντους (τέσσερις ο Παρκς, δύο ο Σμιθ), φέρνοντας την διαφορά στους επτά (38-31). Έπειτα ο Μάρκου με λέι απ μείωσε σε 38-33, με την ΕΘΑ να απαντάει με πέντε πόντους (τρίποντο ο Παπάμιχαηλ, δύο ο Χιλ) οδηγώντας την διαφορά στους δέκα (43-33) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Με επτά πόντους μέχρι το 23:30 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ (τρίποντο ο Φλέμινγκ, από δύο οι Τομάς-Παρκς) και φέρνοντας το σκορ στο 50-33. Στην συνέχεια η ΕΝΠ ήταν βελτιωμένη και μέχρι το 25’ σημείωσε οκτώ πόντους (πέντε ο Μάρκου, τρίποντο ο Ρέι) ενώ η ΕΘΑ είχε πετύχει τρεις πόντους (δύο ο Παπάμιχαηλ, ένα ο Παρκς) με την διαφορά να μειώνεται στους δώδεκα (53-41). Έως το 27:10 ακολούθησαν άλλοι οκτώ πόντοι για την Ένωση (τέσσερις ο Έντουαρντ, από δύο οι Μάρκου-Τρισόκκας), μειώνοντας σε 53-49. Το φινάλε της περιόδου βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται με 59-53.

Ο Ρέινς με δύο πόντους μείωσε σε 59-55 με την έναρξη της Δ’ περιόδου, με τους «κιτρινόμαυρους» να απαντούν με επτά πόντους έως το 33’ (τέσσερις ο Σμιθ, τρίποντο ο Χιλ), φέρνοντας την διαφορά ξανά στους έντεκα (66-55). Στο επόμενο τετράλεπτο η Ένωση ήταν σαφώς ανεβασμένη, καταφέρνοντας να σημειώσει δεκαεπτά πόντους (εννέα ο Ρέινς, οκτώ ο Πίγκραμ) ενώ είχε δεχθεί δύο πόντους από τον Χιλ, με το σκορ να πηγαίνει στο 72-68 για την ΕΝΠ. Στο 38:30 η Ένωση ήταν μπροστά με 75-73, με τον Τόμας να ισοφαρίζει λίγο πιο μετά με δύο ελεύθερες βολές. Στο 39:30 το σκορ ήταν στο 81-77 για τους γηπεδούχους, με τον Χιλ να ευστοχεί σε τρίποντο στην συνέχεια, μειώνοντας σε 81-80. Ακολούθως ο Έτουαρντ με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 33-43, 53-59, 83-80

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Μάρκου 14 (1), Ρέι 9 (1), Πίγκραμ 10 (2), Ρέινς 20 (1), Έντουαρντ 17, Τρισόκκας 8, Σολωμού, Παπαδόπουλος, Μίκαελ 5 (1).

ΕΘΑ Έγκωμης (Χάντι Ελ Χατζ): Χρίστου, Τόμας 10, Παρκς 19, Χιλ 16 (2), Σμιθ 10, Παναγιώτου, Παπάμιχαηλ 7 (1), Πυρίλλης, Φλέμινγκ 10 (2), Κωνσταντίνου 8 (2).