Νέα φιλική νίκη για την Εθνική Ανδρών

Την τέταρτη της νίκη σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια σε κυπριακό έδαφος πέτυχε η Εθνική Ανδρών που επικράτησε στο «Ελευθέρια» με 79-62 του Κοσόβου. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας έδειξε για ακόμα μία φορά αρκετά καλή εικόνα στο παρκέ, και πέτυχε μία δίκαιη νίκη.

Κάπως πιο μουδιασμένα άρχισε το παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα, δίνοντας την ευκαιρία στο Κόσοβο να πάρει προβάδισμα με 11 πόντους διαφορά (20-9) ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Ωστόσο με πέντε σερί πόντους στο τελευταίο λεπτό η Κύπρος μείωσε σε 20-14.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και στην δεύτερη περίοδο και με την πάροδο ενάμιση λεπτού ισοφάρισε σε 20-20. Η υπεροχή της Κύπρου συνεχίστηκε, με το σκορ να φθάνει στο 36-32 υπέρ της χώρας μας μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Η Κύπρος παρέμεινε κυρίαρχη στο παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, μεγαλώνοντας την διαφορά στο σκορ που την χώριζε από το Κόσοβο. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Κύπρο να προηγείται με 58-42, ενώ με την λήξη του αγώνα το σκορ έφθασε στο 79-62.

Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Γρηγόρης Παντούρης που σημείωσε 16 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησαν οι Αριστείδης Κορωνίδης και Ιάκωβος Παντελή που σημείωσαν από 11 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 32-36, 42-58, 62-79

ΚΟΣΟΒΟ (ΚΡΑΣΝΙΚΙ ΑΡΜΠΕΝ): Ντόελμαν 7, Αχμετμπασίκ 3 (1), Κατσανίκου 5 (1), Βεσέλι, Γ. Ρούγκοβα 3, Μπερίσα 11 (1), Αζέμι 4, Σίνα 8 (2), Φ. Ρούγκοβα 19, Μεκάι 2.

ΚΥΠΡΟΣ (ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΙΑΝΝΑΡΑΣ): Λοϊζίδης 2, Κινγκ 4, Μιχαήλ, Πηλαβάς 5 (1), Τρισόκκας 9, Σιζόπουλος 7 (1), Κορωνίδης 11 (3), Παντούρης 16 (4), Θεοχαρίδης, Κασκίρης 8, Παντελή 11 (1), Στυλιανού 6 (2).