Μεγάλη νίκη κόντρα στο Κόσοβο για την Κύπρο!

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Εθνική Κύπρου κόντρα στο Κόσοβο με 64-63, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας.

Το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με το Κόσοβο να καταφέρνει με την ολοκλήρωση του να προηγείται με 21-17. Η ομάδα του Κοσόβου είχε μία μικρή υπεροχή μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, όπου κατάφερε να φέρει την διαφορά στο σκορ στους εννέα πόντους (42-33).

Η Κύπρος παρουσιάστηκε σαφώς ανεβασμένη με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, όπου κατάφερε να μειώσει σε 58-53. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε με την ίδια εικόνα και στην Δ’ περίοδο, καταφέρνοντας δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα να πάρει προβάδισμα με 62-61 με σουτ του Γιώργου Τρετιακόβ. Στο 39’ ο Ουκάι με λέι απ έδωσε προβάδισμα στο Κόσοβο με 63-62. Τέσσερα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, ο αρχηγός της Εθνικής Κύπρου, Πόλυς Ηλιάδης, με λέι απ διαμόρφωσε το τελικό 64-63, δίνοντας την πολύ σημαντική νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Μετά την νίκη επί του Κοσόβου, η Κύπρος αποτελεί το φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον Β’ όμιλο. Ο επόμενος αγώνας για την Εθνική μας ομάδα θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Πέμπτη (26/7) στις 12:00, απέναντι στο Σαν Μαρίνο.

Κορυφαίος για την Εθνική Κύπρου απέναντι στο Κόσοβο ήταν ο Πόλυς Ηλιάδης ο οποίος σημείωσε 20 πόντους (4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικός ήταν επίσης ο Γιώργος Τρετιακόβ με 13 πόντους (14 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).