Κιτρινόμαυρη νίκη ψυχολογίας!

TOY ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Για το σημείο αναφοράς, όχι μόνο του συγκεκριμένου αγώνα, αλλά και του τουρνουά γενικά, δηλαδή την απόδοση τιμών προς το Γιώργο Αναστασιάδη, αναφερόμαστε σε άλλες στήλες.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο παιχνίδι του Σαββάτου, που έγινε στο “Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία”, για το τουρνουά “Δημητράκης Χ` Νικολάου”, η διοργανώτρια ΕΘΑ, έκανε σπουδαία εμφάνιση ειδικά στην 4η και καθοριστική περίοδο και έτσι νίκησε τον Κεραυνό με σκορ 77-67.

Η νικήτρια κράτησε ένα ελαφρύ προβάδισμα κατά την 1η περίοδο, αλλά τόσο στη 2η, όσο και στην 3η, οι δυο ομάδες σχεδόν συμβάδιζαν στο σκορ. Ουσιαστικά η υπόθεση νίκη για την ΕΘΑ κρίθηκε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, όταν κατάφερε από την αρχή να εξασφαλίσει ένα σημαντικό προβάδισμα γύρω από τους 8 πόντους. Η δυνατή της άμυνα σε αυτό το διάστημα, ήταν το κύριο σημείο αναφοράς και έτσι οι κιτρινόμαυροι άντεξαν μέχρι τέλους για να πάρουν τη νίκη με σκορ 77-67.

Σημειώνεται ότι η ΕΘΑ αγωνίστηκε χωρίς τον Ουόλκετ.

Σκορ ανά περίοδο: 21-15, 13-14, 20-24, 23-14.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 21-15, 34-29,54-53, 77-67.

ΕΘΑ (Ν. Παπαδόπουλος): Πηλαβάς 9 (1), Καραπατάκης, Κόλιμον 10 (2), Παπαμιχαήλ 5 (1), Χρίστου 4, Ορτίζ 15 (2), Μπαρνς 15 (2), Εσό 14 (1), Λοϊζίδης 5 (1).

Κεραυνός (Χ. Λειβαδιώτης): Ανδρέου, Νεοφύτου 8 (1), Στυλιανού 10 (2), Ρος 25 (3), Μπους 12 (2), Θεοχαρίδης, Μάρκου 5 (1), Αμπουκάρ 3 (1), Παρκς 4, Σταυρινίδης.