Κ-18: Πρωταθλητής ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ κατέκτησε το πρωτάθλημα ανδρών Κ-18 Α’ Κατηγορίας, κάνοντας «μπρέικ» μέσα στην Λεμεσό, επικρατώντας του Απόλλωνα με 68-64, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Σε γενικές γραμμές η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη με τον Απόλλωνα να παίρνει ελαφρύ προβάδισμα με 19-17. Η ομάδα της Λεμεσού διατήρησε μία μικρή υπεροχή και στην δεύτερη περίοδο, ανοίγοντας την διαφορά που τη χώριζε στο σκορ από τον ΑΟΠΕΛ στους έξι πόντους (43-37).

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν όμως πιο ανεβασμένοι στην τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας να φέρουν το σκορ στο ισόπαλο 50-50. Πιο καλά πατούσε στο παρκέ στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου ο Απόλλωνας που μέχρι το 35’ ήταν μπροστά στο σκορ με 59-54. Ο ΑΠΟΕΛ στα επόμενα δυόμιση λεπτά σημείωσε πέντε πόντους και ισοφάρισε σε 59-59!

Τότε ο Γιώργος Ζαβός με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με 62-59, ενώ ο Χριστοφίδης με δίποντο μείωσε σε 62-61 για τον Απόλλωνα, προτού ο Ζαβός σημειώσει νέο τρίποντο, μισό λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, φέρνοντας το σκορ στο 65-61 για την ομάδα της Λευκωσίας!

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε νικητή τον ΑΠΟΕΛ με τελικό σκορ 68-64. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Μύθιλλος και Χαριδήμου με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ πρωταγωνιστής στα τελευταία στάδια του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ζαβός που σημείωσε δύο διαδοχικά τρίποντα και έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, ο οποίος σημείωσε συνολικά 11 πόντους. Από τον Απόλλωνα διακρίθηκαν οι Βιράρτη, Μακρυγιάννης και Πάπε με 16, 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 43-37, 50-50, 64-68

ΑΠΟΛΛΩΝ (ΑΝΤΩΝΙΟΥ): Χριστοφίδης 7, Μακρυγιάννης 14 (2), Ηλιάδης 3, Χατζηκτωρής, Σωφρονίου 5, Καμένος 3 (1), Κωνσταντίνου, Βιράρτη 16 (2), Πάπε 12, Παναγίδης 4.

ΑΠΟΕΛ (ΣΙΑΚΑΛΛΗΣ): Ζιαρτής 3, Κανταρτζής 4, Μύθιλλος 24 (3), Χαριδήμου 23 (4), Ντουκάν, Γ. Ζαβός 11 (2), Κυριακίδης 3.