Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑΛΛΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΚ-14 & Κ-16: Πρώτες νίκες για Όλυμπο και Ζήνωνα

Κ-14 & Κ-16: Πρώτες νίκες για Όλυμπο και Ζήνωνα

Ο Όλυμπος ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου αγώνα για την τελική φάση στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ ανδρών Κ-14, επικρατώντας στην Αγλαντζιά του Κεραυνού με 39-27. Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο, αύριο στις 18:45. Η ομάδα που θα φτάσει στις δύο νίκες θα κατακτήσει το Πρωτάθλημα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι στην πρώτη περίοδο, με το σκορ να είναι στο 10-10, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν ελαφριά υπεροχή και πήραν προβάδισμα με 20-18 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Όλυμπος πατούσε καλύτερα στο παρκέ στην τρίτη περίοδο, ανοίγοντας την διαφορά στους επτά πόντους (27-20). Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Όλυμπο να πανηγυρίζει την νίκη με τελικό σκορ 39-27.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κωνσταντίνου με 11 πόντους, ενώ διακρίθηκαν και οι Γιανναράς και Παπαδημητρίου με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα. Από τον Όλυμπο ξεχώρισε ο Γιούγκ με 15 πόντους, όπως και οι Ιωνά και Κυριάκου με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-10, 20-18, 27-20, 39-27

ΟΛΥΜΠΟΣ (ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ): Τχαλικιάν, Τρύφων 2, Μακρής 1, Μιλτιάδης 4, Μούζουρος, Μάτσης 2, Ιωνά 7, Κυριάκου 6, Αριστοτέλους 2, Γιούγκ 15 (1).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (ΛΑΜΠΡΙΑΣ): Βάεγγερ, Παπαφιλίππου, Γιανναράς 7 (1), Λιασίδης, Αδαμίδης 3, Τσαγγαρίδης, Κουρτσίδης, Κωνσταντίνου 11 (1), Χριστοδούλου, Παπαδημητρίου 6.

zinwnasΚ-16: ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΗΝΩΝΑ

Νικηφόρα ξεκίνησε την σειρά των τελικών για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ ανδρών Κ-16 ο Ζήνωνας, που επικράτησε εντός έδρας του Όλυμπου, παίρνοντας προβάδισμα στην «κούρσα» για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο δεύτερος τελικός μεταξύ των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Παρασκευή 3 Ιουνίου στο Γυμνάσιο Πλατύ Αγλαντζιάς στις 18:30. Η ομάδα που θα φτάσει στις δύο νίκες θα κατακτήσει τον τίτλο.

Ο Ζήνωνας μπήκε από πολύ νωρίς δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 19-5 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχαήλ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στο παιχνίδι και με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου έφερε το σκορ στο 29-13.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα 24 πόντων με το τέλος της τρίτης περιόδου (47-23) ενώ με το τέλος του αγώνα το σκορ έφθασε στο 60-40.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Χριστοφίδης με 20 πόντους, ενώ διακρίθηκαν οι Αλεξάνδρου και Στυλιανού με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τον Όλυμπο ξεχώρισε ο Παπαλουκάς που σημείωσε 15 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-5, 29-13, 47-23, 60-40

ΖΗΝΩΝΑΣ (ΜΙΧΑΗΛ): Βασιλείου 5, Κωνσταντινίδης 8 (1), Βαρνάβα, Στυλιανού 11, Αλεξάνδρου 14, Δημητρίου, Μάρκου 2, Χριστοφίδης 20 (1)

ΟΛΥΜΠΟΣ (ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ): Χειμώνας 9 (1), Παπαλουκάς 15, Αντωνιάδης 2, Στεφάνου, Ιωαννίδης 2, Κακουλλής 3, Αμπού Ρουμμάν 5 (1), Μπόφος, Ζίττης, Σοφοκλή, Γιούγκ 4.