Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑΛΛΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΉττα για την Εθνική Γυναικών Κ16 στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού

Ήττα για την Εθνική Γυναικών Κ16 στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού

Την ήττα με 53-44 γνώρισε η Εθνική Γυναικών Κ16 στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ16 Γυναικών Β’ Κατηγορίας που ξεκίνησε σήμερα (5/8) στην Οραντέα της Ρουμανίας. Ο επόμενος αγώνας της χώρας μας θα πραγματοποιηθεί αύριο Σάββατο (6/8) στις 15:45 κόντρα στην Ολλανδία.

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την Κύπρο να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Εσθονία να προηγείται με 17-15, η οποία ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο δημιουργώντας έτσι με το τέλος του Α’ ημιχρόνου διαφορά έντεκα πόντων στο σκορ το οποίο έφθασε στο 31-20 υπέρ της αντίπαλης ομάδας.

Η Κύπρος μπήκε ξανά αρκετά δυνατά στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας έτσι να μειώσει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους οκτώ πόντους (42-34). Η Εσθονία ωστόσο χειρίστηκε καλά το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμα της και στο τέλος να φύγει με την νίκη με 53-44. Κορυφαία για την χώρα μας ήταν η Στέφανη Γεωργίου που σημείωσε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 20-31, 34-42, 44-53

Εθνική Κύπρου (Μιχάλης Ματσεντίδης): Γεωργίου 20, Πηλακούτα 6, Ιωάννου 4, Α. Κυπριανού 3, Ευσταθίου 5, Κασάπη 6, Ι. Κυπριανού, Θεμιστοκλέους.

Εθνική Εσθονίας (Μάρεκ Κόιτλα): Βάχι 14 (2), Γιάρβε, Όττι, Τέντερ, Ογιάμα, Λουμάγκι 14 (2), Πούλκ 15 (3), Όινιτς, Καλς 2, Πρέντε, Εχάλα 8.