ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROPE CUPΙστορική νίκη για Κεραυνό, «άγγιξε» το θαύμα, συνεχίζει στο Europe Cup

Ιστορική νίκη για Κεραυνό, «άγγιξε» το θαύμα, συνεχίζει στο Europe Cup

Τεράστια εκτός έδρας νίκη στην Λιθουανία πέτυχε ο Κεραυνός, που νίκησε την Λιετκάμπελις με 82-77 και άγγιξε το θαύμα, καθώς στα μέσα της 4ης περιόδου είχε κτίσει μια διαφορά που του επέτρεπε να ελπίζει σε νίκη με +16 που θα του χάριζε μία ιστορική πρόκριση.

Παρά τη νίκη ωστόσο, η κυπριακή ομάδα αποχαιρετά το Basketball Champions League, αφού δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά των 16 πόντων, από το πρώτο παιχνίδι που είχε πραγματοποιηθεί στον Στρόβολο.

Ο Κεραυνός θα συνεχίσει το φετινό του Ευρωπαϊκό ταξίδι στο FIBA Europe Cup, στο οποίο θα αγωνιστεί και ο ΑΠΟΕΛ. Πρώτος σκόρερ για τον Κεραυνό απέναντι στην Lietkabelis ήταν ο Μο Αμπουκάρ με 19 πόντους (6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο που είδαμε στην Λιθουανία. Με την λήξη της α’ περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 19-18, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κεραυνός ισοφάρισε σε 45-45.

Στην γ’ περίοδο η κυπριακή ομάδα ήταν σαφώς καλύτερη μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση της να είναι μπροστά με +11, όπου το σκορ ήταν στο 70-59. Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά και στο δ’ δεκάλεπτο, προσπαθώντας να μεγαλώσει την διαφορά στο σκορ. Στο 35’ οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 78-63, ενώ στο 36:10 το σκορ πήγε στο 81-69. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός νίκησε με 82-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 45-45, 59-70, 77-82

Λιετκάμπελις (Nenad Canak): Brown 32 (8), Dimsa 3, Lekunas 6 (1), Lipkevicius 3 (1), Sakic 6, Maldunas 8, Normantas 11 (1), Olujobi 2, Sajus 6, Sinovec.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Αμπουκάρ 19, Χάγκινς 14 (2), Κινγκ 2, Μιχαήλ 7 (1), Στυλιανού 6 (2), Ο’Μπράιεν 12 (2), Ρόρι 12 (1), Τέιλορ 10 (2), Θεοχαρίδης.