Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΊσα που γλύτωσε την ντροπιαστική ήττα ο Κεραυνός!

Ίσα που γλύτωσε την ντροπιαστική ήττα ο Κεραυνός!

Μπορεί η αποδυναμωμένη ΕΘΑ να ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, καταφέρνοντας μάλιστα να δημιουργήσει διαφορά μέχρι και με 22 πόντους, στο τέλος όμως ο Κεραυνός ανέβασε στροφές καταφέρνοντας στην Δ’ περίοδο να κάνει την ανατροπή, να γλυτώσει την ντροπιαστική ήττα και να πάρει την νίκη με 86-77, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που έγινε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία».

Με δύο ξένους αγωνίστηκε η ΕΘΑ στην σύνθεση της, ενώ αρκετές ήταν και οι απουσίες του Κεραυνού. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 31 πόντους (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Από την ΕΘΑ ξεχώρισε ο Μπάντεν Τζάξεν με 32 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ο Κεραυνός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 2′ είχε πάρει προβάδισμα με 6-2. Στην συνέχεια η ΕΘΑ ανέβηκε, και σημείωσε δέκα σερί πόντους (πέντε ο Τζάξεν, τρίποντο ο Πηλαβάς, δύο ο Παναγιώτου) κάνοντας το 12-6. Παρά τις προσπάθειες του Κεραυνού, η ΕΘΑ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και έφερε την διαφορά στους έντεκα πόντους (21-10) στο 6:15. Μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου οι κιτρινόμαυροι ήταν μπροστά με 31-14.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Β’ περίοδο με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από τέσσερις πόντους μέχρι το 12′ (35-18) ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα η ΕΘΑ αύξησε την διαφορά στους εικοσιένα πόντους (41-20). Ο Κεραυνός στην συνέχεια βελτίωσε την εικόνα του και κατάφερε να μειώσει στους δεκατέσσερις πόντους την διαφορά (46-32) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε ο αγώνας στην τρίτη περίοδο, όπου είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Το σκορ στο 22′ έφθασε στο 54-37, με τον Κεραυνό να σημειώνει πέντε πόντους (τρεις ο Νεοφύτου, δύο ο Πακρς) και να μειώνει σε 54-42 στο επόμενο λεπτό. Παρά τις πιέσεις από την πλευρά του Κεραυνού, η ΕΘΑ διατηρούσε την διαφορά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 64-51 στο 27′, ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου οδηγήθηκε στο 68-55.

Η ΕΘΑ μπήκε δυνατά στο Δ’ δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μέχρι το 32′ να προηγείται με 74-57. Στην συνέχεια όμως οι ερυθροκίτρινοι ανέβασαν την απόδοση τους και σημειώνοντας δεκαέξι πόντους μείωσαν σε 74-73, μέχρι το 36:30. Η ΕΘΑ προσπάθησε να απαντήσει, πετυχαίνοντας τρεις πόντους με τον Λοϊζίδη (77-73), όμως οι ερυθροκίτρινοι σημείωσαν άλλους δεκατρείς πόντους μέχρι το φινάλε και πήραν την νίκη με 86-77.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 46-32, 68-55, 77-86.

ΕΘΑ (Χρίστος Γιάγκου): Λοϊζίδης 12 (1), Τζάξεν 32 (2), Παναγιώτου 2, Μπαρνς 19 (3), Πηλαβάς 3 (1), Χρίστου 3 (1), Παπάμιχαηλ 6 (2), Σέπος.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Νεοφύτου 5, Ρος 21 (2), Μπάρκερ 8, Αμπουκάρ 31, Παρκς 16, Ανδρέου 5 (1), Μάρκου.