Έβγαλε την υποχρέωση ο Κεραυνός

Την εντός έδρας νίκη πανηγυρίζει ο Κεραυνός, ο οποίος επικράτησε του Απόλλων με 86-75, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στον Στρόβολο. Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα ισορροπημένο αγώνα, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ήταν καλύτερος και έφυγε νικητής από το γήπεδο. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντάρλιν Γουίλις με 26 πόντους (16 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και στο 7’ ήταν μπροστά με 13-8, ενώ με το τέλος της α’ περιόδου το σκορ πήγε στο 18-14 για τους γηπεδούχους. Ο Απόλλων ήταν βελτιωμένος στην επανάληψη και στο 14’ είχε προηγηθεί με 28-25. Έπειτα ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και στο 16:30 ήταν μπροστά με 35-30. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 41-39 για τον Κεραυνό.

Ο Κεραυνός μέχρι το 26’ έφερε το σκορ στο 61-50, ενώ μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους δεκαπέντε (70-55). Έως το 36’ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 82-67, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με σκορ 86-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 41-39, 70-55, 86-75.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μπάρκερ 5 (1), Μιχαήλ 8, Θεοχαρίδης, Τσάνελς 13 (1), Γουίλις 25, Στυλιανού 15 (3), Χάγκινς 17 (3), Κορωνίδης 3 (1), Ελευθερίου.

Απόλλων (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 2, Χάρπερ 20 (3), Νέυλορ 13, Ογκουνγέμι 12, Λίους 4, Τομπάζος, Ρέντικας 24 (4).