Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑΛΛΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΕθνική Κύπρου: Νίκη αφιερωμένη στον Τρισόκκα

Εθνική Κύπρου: Νίκη αφιερωμένη στον Τρισόκκα

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Σο τελευταίο παιχνίδι του αρχηγού Παναγιώτη Τρισόκκα με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα,  οι συμπαίκτες και οι προπονητές του, ήθελαν να τον «αποχαιρετήσουν» με ένα δώρο.

Κι ήταν συνεπέστατοι αφού χάρισαν, τόσο στον ίδιο όσο και στο κυπριακό μπάσκετ μία μεγάλη διεθνή νίκη. Τη νίκη με 92-78 πάνω στην εθνική ομάδα της Ελβετίας, στον τελευταίο αγώνα για τον 1ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Έτσι, η ομάδα μας τερμάτισε στην τιμητική 3η θέση του ομίλου (με τέσσερις ομάδες), με τελικό απολογισμό δυο νικών και τεσσάρων ηττών, με τις δυο νίκες να σημειώνονται πάνω στην Ελβετία. Μετά από χρόνια η εθνική μας σημειώνει δυο νίκες σε τέτοιο επίπεδο και αυτό είναι, δίχως άλλο, ένα πολύ ηχηρό μήνυμα. Ήταν μια δικαιότατη νίκη. Κι αυτό χάρις στην εντυπωσιακή (είναι ο ηπιότερος χαρακτηρισμός που θα μπορούσε να δοθεί) εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πίσω στο σκορ με 37-41, αλλά στο δεύτερο οι διεθνείς μας πάτησαν γκάζι, ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά και οι Ελβετοί δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να «κυνηγήσουν» το παιχνίδι. Τη στιγμή, μάλιστα, που οι διεθνείς μας έδειχναν ότι είχαν ψυχικές αντοχές για ένα ακόμα… 40λεπτο!

Η διαφορά έφθασε και στους 18 (92-74), λίγο πριν τη λήξη, ενώ το τελικό σκορ ήταν 92-78. Δεν υπάρχει παίκτης που υστέρησε. Αλλά ο Νίκος Στυλιανού, ήταν με μια λέξη, εξαιρετικός! Οκτώ στα 12 τρίποντα είχε το παιδί, τι άλλο να πει κανείς…

Σκορ ανά περίοδο: 19-19, 18-22, 24-14, 31-23.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 19-19, 37-41, 61-55, 92-78.

Κύπρος (Π. Γιανναράς): Λοϊζίδης, Κιγκ 12, Μιχαήλ 6, Πηλαβάς 10 (1), Τρισόκας 10 (1), Κοιλαράς 3 (1), Σιζόπουλος 7 (1), Κορωνίδης 9 (3), Παντούρης 2, Θεοχαρίδης 2, Παντελή 5 (1), Στυλιανού 26 (8).

Ελβετία (Π. Άλεξιτς): Λοσάντ, Σαντί 19 (3), Καζάντι 12, Μ. Μλάτζαν 3, Ν. Μλάτζαν 18 (5), Κόβατς 8 (2), Κοτούρ 4, Φονκ 5 (1), Ραμσάιρ 9.