Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΕθνική Κύπρου ΜπάσκετΠάλεψε απέναντι στην Ιρλανδία αλλά λύγισε στην παράταση η Κύπρος

Πάλεψε απέναντι στην Ιρλανδία αλλά λύγισε στην παράταση η Κύπρος

Προσπάθησε αρκετά η Εθνική μας, πραγματοποίησε μία ωραία εμφάνιση, όμως ηττήθηκε από την Ιρλανδία στην παράταση με 83-75, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της προ-προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2025.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε να χάνει μέχρι και 19 πόντους, όμως με παλικαρίσια εμφάνιση μπόρεσε να επιστρέψει και να μπει μάλιστα μπροστά στο σκορ, όμως τελικά λύγισε από τους γηπεδούχους στην παράταση.

Παρόλα αυτά κρατάμε την πολύ θετική εμφάνιση που αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον. Koρυφαίοι της αναμέτρησης οι Ζαΐντ Μουόσα (11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Στέφανος Ηλιάδης (14 πόντους, 1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχε και ο Φίλιππος Τίγκας (11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι ήρθε από τον Μαραγκό (0-2) με τη συμπλήρωση μισού λεπτού, ενώ στο 5′ η Εθνική μας είχε προβάδισμα πέντε πόντων (5-10) μετά το τρίποντο του Γιανναρά. Οι Ιρλανδοί έφτιαξαν στη συνέχεια σερί δέκα πόντων και στο 8′ με το τρίποντο του Downey προηγούνταν με 15-10. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Κουμή και τρίποντο του Γιανναρά που έφεραν την ισοφάριση 15-15.

Στο 14′ ο Ηλιάδης με τρίποντο έβαλε μπροστά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με έναν πόντο (23-24), ενώ ο ίδιος παίκτης με λέι απ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (23-26) στο 15′. Μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έφτιαξαν σερί 15 πόντων κι έτσι το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Ιρλανδούς να έχουν διαφορά με διψήφιο αριθμό (38-26).

Η ψαλίδα του σκορ άνοιξε μέχρι τους 19 πόντους με την Ιρλανδία να προηγείται με 43-26 στο 33’, όμως η Εθνική μας δεν τα έβαλε κάτω και μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου πλησίασε στον ένα πόντο (48-47) με τις τρεις βολές του Τίγκα.

Μάλιστα, η Κύπρος μπήκε στην τέταρτη περίοδο με καλάθι του Ηλιάδη και προσπέρασε τους Ιρλανδούς (48-49), ενώ στο 33΄ με το λέι απ του Τίγκα είχε διαφορά έφθασε τους έξι πόντους (48-54). Οι Ιρλανδοί 10 δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού είχαν προβάδισμα δυο πόντων (64-62) από τη βολή του Badmus, με τον Μουόσα να ισοφαρίζει (64-64) τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ο αγώνας οδηγήθηκε στην πεντάλεπτη παράταση.

Στην παράταση τελικά οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη σκοράροντας οκτώ πόντους περισσότερους (19 έναντι 11) από την Εθνική μας και κέρδισαν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 83-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 38-26, 48-47, 64-64, 83-75 (παρ.)

Ιρλανδία (Mark Keenan): Badmus 14 (2), Blount 16 (2), Carroll 17 (2), Downey 16 (3), Flood 11 (3), Cairns 6 (2), Gormley, Heaphy, Hosford, Murphy

Κύπρος (Μιχάλης Ματσεντίδης): Ηλιάδης 14 (1), Γιανναράς 8 (2), Μαντοβάνη 4, Τίγκας 11, Στυλιανού 8 (2), Λοϊζίδης, Μουόσα 11, Πασιαλή, Μαραγκός 8 (1), Κοιλαράς, Κουμής 2, Παντελή 9 (3)