Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΕθνική Κύπρου ΜπάσκετΉττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο για την Εθνική Γυναικών από το Κόσοβο

Ήττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο για την Εθνική Γυναικών από το Κόσοβο

Παρά την πολύ καλή της παρουσία, η Εθνική Γυναικών γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών Μικρών Χωρών της FIBA από το Κόσοβο*, με σκορ 70-68 και έπειτα από μπάζερ μπίτερ τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η ομάδα του Κοσόβου* ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 23-16 στην πρώτη περίοδο, ενώ στην συνέχεια η Κύπρος ήταν ανώτερη και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 34-34 στο ημίχρονο ενώ με το τέλος της 3ης περιόδου το σκορ είχε πάει στο 58-52 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις στο παρκέ. Στο 39:31 η Όρλοβιτς με λέι απ έδωσε προβάδισμα στην Κύπρο με 68-67, όμως η Κύπρος στάθηκε άτυχη καθώς στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα η Ντάτσι με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 70-68 για το Κόσοβο.

Κορυφαία για την Κύπρο ήταν η Σταύρια Κόνιαλη με 24 πόντους (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν επίσης οι Έλενα Πηλακούτα (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Μαρίσσα Πάγκαλος (11 πόντοι, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Επόμενος αγώνας για την Εθνική Κύπρου την Πέμπτη (22/7) στις 19:00 απέναντι στο Λουξεμβούργο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 34-34, 58-52, 68-70