Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΕθνική Κύπρου ΜπάσκετΜπάσκετ Γυναικών: Νέα επιτυχία για την Εθνική μας, έκανε το δύο στα δύο

Μπάσκετ Γυναικών: Νέα επιτυχία για την Εθνική μας, έκανε το δύο στα δύο

Άλλη μία επιτυχία για την Εθνική Κύπρου, καθώς κέρδισε και τον δεύτερο της αγώνα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Μικρών Χωρών της FIBA, αυτή τη φορά με 88-67 το Κόσοβο. Είχε προηγηθεί χθες το ροζ φύλλο με 81-62 κόντρα στη Νορβηγία.

Επόμενη αναμέτρηση για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι το Σάββατο 2 Ιουλίου, κόντρα στη Μάλτα που μαζί με την Εθνική μας, είναι οι μοναδικές αήττητες μετά από δύο αγώνες (σ.σ. κέρδισε σήμερα την Ανδόρα με 76-41). Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 18:30, ενώ προηγουμένως στις 16:00 θα παίξουν η Νορβηγία με το Κόσοβο.

Στα του αγώνα με το Κόσοβο, πέντε από τις καλαθοσφαιρίστριες της Εθνικής μας πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτες στο σκοράρισμα με 15 πόντους η Κασάπη και η Πηλακούτα, ενώ ακολούθησαν με 14 η Ράτσα, με 12 η Όρλοβιτς και με 11 η Ακαθιώτου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ στην αρχή με 4-0, ενώ στο 9′ ήταν πίαω έξι πόντους (17-11). Με δύο βολές από την Πάγκαλος, λέι απ της Παπαϊωάννου και άλλες τρεις βολές της Ακαθιώτου έκλεισε την πρώτη περίοδο με έναν πόντο μπροστά στο σκορ (17-18).

Στο 12′ η διαφορά ανέβηκε στους εννέα πόντους (17-26) μετά τις δύο πετυχημένες βολές από την Όρλοβιτς, η οποία πέτυχε και τον τελευταίο πόντο της περίοδου, επίσης, με βολή στα τελευταία δευτερόλεπτα για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με την απόσταση στους επτά πόντους (33-40).

Το τρίποντο της Ακαθιώτου στο 24′ έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (39-49), όσους ήταν και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (53-63). Το ροζ φύλλο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καπαρώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά κατά 11 πόντους (25 έναντι 14) για να έρθει η νίκη με 88-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 33-40, 53-63, 67-88