Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΕθνική Κύπρου ΜπάσκετΜπάσκετ: Διέλυσαν την Ανδόρα και πήγαν τελικό οι Κορασίδες

Μπάσκετ: Διέλυσαν την Ανδόρα και πήγαν τελικό οι Κορασίδες

Στον τελικό που διεξαχθεί την Κυριακή (17/07) προκρίθηκε η Εθνική Κορασίδων της Κύπρου, κερδίζοντας στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών Κ16 Γ’ Κατηγορίας της FIBA την Ανδόρα με 68-24.

Αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στον τελευταίο αγώνα της διοργάνωσης, για την κατάληψη της πρώτης θέσης και παράλληλα της ανόδου στην Β’ κατηγορία, θα είναι η Αρμενία.

Θυμίζουμε ότι στη φάση των ομίλων η ομάδα μας είχε κερδίσει με 62-53 την Αρμενία και το ζητούμενο είναι να την νικήσει ξανά στον αυριανό τελικό ώστε να επιτευχθεί και ο μεγάλος στόχος.

Στον σημερινό αγώνα, κορυφαία για την ομάδα μας ήταν η Μικαέλα Σάββα με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασσίστ. Διψήφιο πόντο πέτυχαν, επίσης, η Σοφία Μορφίτη και Ευδοκία Πατσαλίδου που σημείωσαν από 10 πόντους.

Η Aνδόρα κρατήθηκε κοντά στο σκορ μονάχα στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν η διαφορά ήταν στους δύο πόντους (12-10). Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι αποστάσεις μεγάλωσαν κατά 15 πόντους (34-17).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απλά επιβεβαίωσε την επιτυχία του στο δεύτερο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Εθνική μας μπροστά με 33 πόντους (55-22), ενώ η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο με το τελικό σκορ να είναι 68-24.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-10, 34-17, 55-22, 68-24

Κύπρος (Θανάσης Γεωργίου): Χρυσοστόμου 3, Φτερούδη 3, Κουλουμή 3 (1), Μορφίτη 10, Γεννάρη 5 (1), Ευτυχίου 4, Μιχαήλ 8, Νικολακοπούλου 3, Πατσαλίδου 10 (2), Σάββα 13, Σιαμπουλλή 2, Σωτηρίου

Ανδόρα (Carla Punti Saavedra): Νavarro 6, Lopez, Pascuet, Perez, Vidal 5 (1), Guzman 8, Drets 4, Moraleda, Ribes, Laura Fuste 1, Laia Fuste, Santamaria

293983814 4548020448633607 3798257594448581830 N 294364275 4548020428633609 6354253808139007743 N