Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΕθνική Κύπρου ΜπάσκετΠαλικάρι η Κύπρος, αλλά «λύγισε» στο τέλος απέναντι στην Σλοβακία (pics & vid)

Παλικάρι η Κύπρος, αλλά «λύγισε» στο τέλος απέναντι στην Σλοβακία (pics & vid)

Η Εθνική Ανδρών είχε πολύ θετική παρουσία στην 1η αγωνιστική του γ’ προκριματικού γύρου του Ευρωμπάσκετ 2021, ωστόσο στα τελευταία στάδια του αγώνα «λύγισε» και γνώρισε την ήττα από την Σλοβακία με 67-60.

Για πολύ μεγάλο διάστημα στην αναμέτρηση η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ ήταν μπροστά στο σκορ, διεκδικώντας μέχρι την λήξη του αγώνα την νίκη. Πλέον η προσοχή της Εθνικής Κύπρου στρέφεται στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 7/8 στις 19:00 στο Στάδιο Ελευθερία απέναντι στην Ρουμανία.

Η Κύπρος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο 4:15 το σκορ ήταν στο 10-9 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με την λήξη της περιόδου προηγούνταν με 19-13. Μέχρι το 17’ οι Σλοβάκοι κατάφεραν να προηγούνται με έντεκα πόντους διαφορά (36-25), ωστόσο η εικόνα της Κύπρου στην πορεία ήταν σαφώς βελτιωμένη. Η κυπριακή ομάδα με ένα σερί δεκατεσσάρων πόντων μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (τρία τρίποντα ο Ραζής, ένα τρίποντο ο Μιχαήλ, δύο πόντους ο Σταυρινίδης) κατάφερε να προηγηθεί με 39-36.

Στην γ’ περίοδο το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο. Στο 25’ το σκορ ήταν στο 46-45 για την Σλοβακία, ενώ μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πέτυχαν από οκτώ πόντους (54-53). Με πέντε πόντους ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η Κύπρος (τρίποντο ο Γιανναράς, δύο πόντους ο Μιχαήλ) φέρνοντας το σκορ στο 58-54. Έως τα μισά της περιόδου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε το προβάδισμα του, με το σκορ να πηγαίνει στο 60-59. Δυστυχώς στα τελευταία στάδια η Σλοβακία κατάφερε να πετύχει οκτώ πόντους και να πάρει την νίκη με τελικό σκορ 67-60.

Πρώτος σκόρερ για την Κύπρο ήταν ο Χριστόφορος Ραζής ο οποίος σημείωσε 12 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν επίσης οι Σάιμον Μιχαήλ με 11 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Στέφανος Ηλιάδης με 10 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-39, 54-53, 67-60.

Σλοβακία (Zan Tabak): Brodziansky 23 (3), Ihring 3 (1), Jones 9 (2), Korner 11, Krajovic, Juricek 8, Musil 3 (1).

Κύπρος (Λίνος Γαβριήλ): Ηλιάδης 10 (3), Μάρκου 2, Μιχαήλ 11 (1), Ραζής 12 (3), Σταυρινίδης 6, Χρίστου, Γιανναράς 6 (2), Κουμής 8, Λοϊζίδης 5 (1), Παπάμιχαηλ.