Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΕθνική Κύπρου ΜπάσκετΔεν τα κατάφερε η Κύπρος απέναντι στην Πορτογαλία

Δεν τα κατάφερε η Κύπρος απέναντι στην Πορτογαλία

Την εκτός έδρας ήττα από την Πορτογαλία δέχθηκε η Εθνική Ανδρών, με 74-56, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της προ-προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Κορυφαίος για την κυπριακή ομάδα ήταν ο Μιχάλης Κουμής με 15 πόντους (8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), ενώ διψήφιο αριθμό σημείωσαν επίσης οι Στέφανος Ηλιάδης και Νίκος Στυλιανού, που πέτυχαν 12 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τα πήγε εξαιρετικά στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, το οποίο έκλεισε με την Εθνική μας μπροστά στο σκορ, με το τρίποντο του Ηλιάδη στα τελευταία δευτερόλεπτα να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-21). Οι Πορτογάλοι στη δεύτερη περίοδο πέρασαν μπροστά στο σκορ και το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με έντεκα πόντους διαφορά (44-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Πορτογαλία απέδειξε ότι ήταν δύσκολος αντίπαλος για την Εθνική μας, και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (58-44) παρά τη μεγάλη προσπάθεια των διεθνών μας, ενώ με το τέλος του παιχνιδιού η διαφορά έφθασε στους 18 πόντους, με τελικό σκορ 74-56, όπως σχηματίστηκε από το τελευταίο τρίποντο που πέτυχε ο Τίγκας.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 44-33, 58-44, 74-56

Πορτογαλία (Mario Gomez): Amarante, Fonseca 12, Guerreiro 7 (1), Lisboa 8 (1), Ventura 7 (1), Araujo 8 (2), Bastos 9 (2), Borovnjak 9, Catarino 3 (1), Grosso, Queiroz 5 (1), Voytso 6 (2)

Κύπρος (Λίνος Γαβριήλ): Ηλιάδης 12 (2), Μαντοβάνη 1, Mάρκου, Στυλιανού 13 (3), Τίγκας 3 (1), Γιανναράς 2, Κουμής 15, Λοϊζίδης, Μιχαήλ 8 (1), Ραζής, Θεοχαρίδης 2