Εθνική Κ18: Πάλεψε, αλλά έχασε

Παρόλο που η Εθνική Ανδρών Κ18 έδειξε καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Πολωνία, στο τέλος λύγισε και ηττήθηκε με 70-42, στο τρίτο της παιχνίδι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 Β’ Κατηγορίας που γίνεται στα Σκόπια.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν στο 13-12 υπέρ των Πολωνών.

Παρόλο που η αντίπαλος ομάδα ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο, η Κύπρος συνέχισε να παλεύει προσπαθώντας να διατηρήσει μικρή τη διαφορά που την χώριζε στο σκορ. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Πολωνία να προηγείται με 31-20.

Η Εθνική Πολωνίας άρχισε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να αυξήσει τη διαφορά στο σκορ. Έτσι με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου η Εθνική μας ομάδα ήταν πίσω στο σκορ με 47-25. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Πολωνία να παίρνει τη νίκη με 70-42.

Ο επόμενος αγώνας της Κύπρου θα πραγματοποιηθεί μεθαύριο στις 22:00 κόντρα στη Βουλγαρία.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 20-31, 25-47, 42-70

ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΠΡΟΥ Κ18 (Μάριος Αργυρού): Χριστοφίδης, Σωφρονίου 4, Μύθιλλος, Δουκανάρης 6 (1), Λούκοβιτς 2, Στρατής 6 (2), Χατζηκώστας, Χαριδήμου 8 (2), Εύζωνας, Ανδρέου 8, Καραπατάκης 2, Σταυρινίδης 6.

ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΛΩΝΙΑΣ Κ18 (Αντρζέι Κρέλεβιτζ): Κολέντα 3, Κόμπελ, Κούρπιτζ 16 (3), Μουσιάλ 8 (1), Ρούτκοβσκι 2, Γκολεμπιόσκι 9 (2), Ζιπίνσκι 11 (1), Πιέτρας 2, Ζοντλόφσκι 6 (1), Βισόκι 2, Μπογκούκι 4, Βίλζεκ 7 (1).