Εθνική Κ18: Καλύτερη εικόνα, αλλά ήττα

Με σαφώς πιο βελτιωμένη εικόνα παρουσιάστηκε η Εθνική Κύπρου Κ18 στον τέταρτο της αγώνα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 Β’ Κατηγορίας που πραγματοποιείται στα Σκόπια, η οποία ηττήθηκε από την Βουλγαρία με 82-67. Ο επόμενος αγώνας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος θα γίνει την Τετάρτη 3 Αυγούστου στις 19:45 κόντρα στα Σκόπια.

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την Κύπρο να προσπαθεί να μην αφήσει την Βουλγαρία να ξεφύγει στο σκορ, κάτι το οποίο πέτυχε, αφού με το τέλος της Α’ περιόδου η χώρα μας ήταν πίσω στο σκορ με 19-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βουλγαρία ανέβασε στροφές και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 16 πόντους διαφορά (47-31) μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Πιο καλή ήταν η εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του Μάριου Αργυρού στην επανάληψη. Η Κύπρος έπαιζε πιο καλά, με το σκορ να οδηγείται στο 59-44 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Παρά την μεγάλη προσπάθεια από τους διεθνείς καλαθοσφαιριστές μας, η Βουλγαρία πήρε στο τέλος της ημέρας την νίκη με τελικό σκορ 82-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 47-31, 59-44, 82-67

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ Κ18 (ΜΑΝΟΥΕΛ ΜΑΡΚΟΒ): Ιβανόβ 8, Τίτκοβ 3 (1), Λ. Ντιμίτροβ, Κ. Ντιμιτροβ 8, Αλπίεβ 11 (1), Κότσεβ 23 (2), Γκεόργκιεβ 7 (1), Μίντεσεβ 10, Αβράμοβ 7, Μιτρόβσκι 1, Κραστάνοβ 4, Τόνεβ

ΚΥΠΡΟΣ Κ18 (ΜΑΡΙΟΣ ΑΡΓΥΡΟΥ): Χριστοφίδης 5, Σοφρωνίου 6, Μύθιλλος 5 (1), Δουκανάρης 3 (1), Λούκοβιτς 6, Στρατής 4, Χατζηκώστας 3 (1), Χαριδήμου 3 (1), Εύζωνας 11 (3), Ανδρέου 12 (3), Καραπατάκης 2, Σταυρινίδης 7.