Εθνική Κ16: Τρία στα τρία και πρώτη θέση

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 πέτυχε η Κύπρος, που επικράτησε με 72-43 της Μάλτας, κλειδώνοντας έτσι την πρωτιά στον όμιλο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε σημάδια κόπωσης, όμως ήταν ανώτερο μέσα στο παρκέ σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πήρε μία δίκαιη νίκη.

Η Κύπρος δίνει την Τετάρτη 20 Ιουλίου τον τέταρτο και τελευταίο αγώνα της για την φάση των ομίλων, κόντρα στην Ουαλία στις 20:30. Το Σάββατο (23/7) ακολουθεί ο αγώνας για την ημιτελική φάση, ενώ την Κυριακή (24/7) θα ακολουθήσει ο μεγάλος τελικός.

Πιο καλά μπήκε στο παρκέ η Κύπρος στα πρώτα στάδια του αγώνα και πήρε προβάδισμα με 11-3. Σταδιακά όμως η Μάλτα ισορρόπησε το παιχνίδι και με ένα σερί δώδεκα πόντων πήρε προβάδισμα στο σκορ με 15-11. Η Εθνική Κύπρου ήταν ανώτερη στην συνέχεια όμως και με το τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 21-16.

Με παρόμοιο τρόπο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στην δεύτερη περίοδο. Η Εθνική Κύπρου ήταν καλύτερη μέσα στο γήπεδο, με την Μάλτα να παλεύει για να διατηρήσει μικρές τις διαφορές στο σκορ, ώστε να παλέψει για την ανατροπή. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η Κύπρος ήταν μπροστά στο σκορ με 36-27.

Η Κύπρος ήταν καλύτερη και στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα με 49-30 στα μισά της τρίτης περιόδου. Το συγκρότημα του Μιχάλη Μιχαήλ έδειξε μέσα στο γήπεδο πως ήταν μία πιο καλή ομάδα, διατηρώντας με ευκολία τις αποστάσεις που χώριζαν τις δύο ομάδες στο σκορ.

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Κύπρο να προηγείται με 56-35. Και στην τέταρτη περίοδο η Κύπρος ήταν ανώτερη. Η διαφορά που δημιούργησε μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, είχε ουσιαστικά κρίνει το παιχνίδι. Στο τέλος του αγώνα η Κύπρος πήρε την νίκη με 72-43.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ραφαήλ Παπαϊωάννου ο οποίος σημείωσε 16 πόντους (5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα) ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν επίσης και οι Χριστοφίδης με 11 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αλεξάνδρου με 10 πόντους (8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο) και Ηλιάδης με 8 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασσίστ, 4 κλεψίματα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 36-27, 56-35, 72-43

Κύπρου Κ16 (Μιχάλης Μιχαήλ): Χριστοφίδης 11 (1), Ιωαννίδης, Ηλιάδης 8 (2), Παπαλουκάς 5, Ιασωνίδης, Τέγγερης 6 (2), Σασάκαρος 4, Αλεξάνδρου 10, Αχιλλέως 7, Στυλιανού 2, Παπαϊωάννου 16, Βασιλείου 3.

Μάλτα (Κρίστιν Μπαλντατσίνο): Άγκιους 11 (1), Σκέρρι 3 (1), Ντίμεχ 6, Πάτσε, Βέλλα, Ν. Χουέρεμπ 6, Ρ. Χουέρεμπ 1, Λαφέρλα, Φορμόσα 8, Μπουχαγκίαρ 2, Α. Χουέρεμπ 3, Ζάμμιτ 3 (1).