«Ερυθροκίτρινη» κυριαρχία στη Λεμεσό…

Νικηφόρα πέρασε από τη Λεμεσό ο Κεραυνός, ο οποίος στο τέταρτο και τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League επικράτησε του Απόλλωνα (93-59).

Το ματς ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με την ομάδα του Στροβόλου να είναι καλύτερη στη συνέχεια και να κυριαρχεί στο παρκέ, καταφέρνοντας να δημιουργήσει σημαντική διαφορά στο σκορ που της έδωσε και τη νίκη. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Γιώργος Θεοχαρίδης με 16 πόντους (5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ) και Ντάρλιν Γουίλις με 18 πόντους (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Σε ό,τι αφορά στην εικόνα του αγώνα, πιο καλά μπήκε στο παρκέ ο Απόλλων, όμως με την πάροδο του χρόνου ο Κεραυνός ισορρόπησε, ακολουθούσε από κοντά στο σκορ και στο φινάλε της περιόδου βρήκε τους γαλάζιους να προηγούνται μόλις ένα πόντο διαφορά (17-16). Αρκετά βελτιωμένος παρουσιάστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός, αρχίζοντας να ανοίγει την ψαλίδα επικίνδυνα, αφού με το τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ με είκοσι πόντους (49-29).

Στο ξεκίνημα της γ’ περιόδου, ο Απόλλων προσπάθησε να μειώσει, όμως ο Κεραυνός είχε περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα και άνοιξε ακόμη περισσότερο τη μεταξύ τους διαφορά (71-43). Έτσι, η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνος (93-59).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-49, 43-71, 59-93

Απόλλωνας (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 3 (1), Σ. Ηλιάδης 29 (5), Χάρπερ 8, Έβανς 4, Νέιλορ 4, Στυλιανού, Ογκουνγιέμι 8, Π. Ηλιάδης 3 (1).

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 7 (1), Αμπουκάρ 10 (1), Κινγκ 6 (1), Κεμπ 7 (1), Ριντ 11 (1), Θεοχαρίδης 16 (5), Κορωνίδης, Κοιλαράς 3 (1), Ελευθερίου, Χάγκινς 15 (2), Γουίλις 18.