ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤNBAΕπικός Ντόντσιτς με «73αρα» στη νίκη των Μάβερικς (vid)

Επικός Ντόντσιτς με «73αρα» στη νίκη των Μάβερικς (vid)

Σε ένα ματς θρίλερ, οι Ντάλας Μάβερικς κατάφεραν να πάρουν την εκτός έδρα επικράτηση κόντρα στους Ατλάντα Χοκς, έχοντας σε… επική βραδιά τον Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 148-143, με τον ίδιο να έχει συνολικά 73 πόντους!

Το ιστορικό double double του Ντόντσιτς

Ο Σλοβένος σταρ, με τους 73 πόντους έγραψε ιστορία αφού πέρα από την 4η καλύτερη επίδοση στην ιστορία του NBA, αυτή αποτελεί την καλύτερη από Ευρωπαίο παίκτη. Ο ίδιος μάλιστα μάζεψε παράλληλα 10 ριμπάουντ μέσα σε 44:43 λεπτά εντός παρκέ, κάνοντας με αυτόν τον τρόπο double double.

Ο Ντόντσιτς είχε στο τέλος του ματς 17/20 δίποντα, 8/13 τρίποντα, από τις βολές είχε 15/16, ενώ ήδη από το πρώτο ημίχρονο μετρούσε συνολικά 41 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, έχοντας παίξει 22:03 λεπτά. Πιο παραγωγική από θέμα πόντων περίοδος για τον ίδιο ήταν η 2η όπου μπόρεσε να βάλει 23.

Για τους νικητές, στους 21 πόντους ακολούθησε ο Τζος Γκριν και στους 13 ο Τιμ Χάρνταγουεϊ. Από την πλευρά των ηττημένων, ο Τρέι Γιανγκ ξεχώρισε με το δικό του double double των 30 πόντων και 11 ασίστ, ο Τζέιλεν Τζόνσον είχε 25 πόντους, ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς 24, ο Ντεζούντε Μάρεϊ 22, ο Μπέι 16 και ο Καπέλα 10.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-27, 66-66, 102-108, 143-148