Έκτη νίκη για την ΕΝΠ, κέρδισε την ΕΘΑ

Την έκτη της νίκη στη φετινή σεζόν πήρε η Remedica ΕΝΠ, επικρατώντας εντός έδρας της ΕΘΑ με 76-62. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τάιτους Ρόμπινσον με πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν το πρώτο μεγάλο σερί του αγώνα, με το 3-2 του πρώτου λεπτού να μετατρέπεται σε 3-11 μέχρι το 4′. Με την εύστοχη βολή του Μάνουελ στο 8′ η διαφορά ήταν στους έξι πόντους (12-18), με τους «βυσσινί» με καλάθια των Ρόμπινσον και Σολωμού να πλησιάζουν (16-18) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου, με καλάθι του Ίνγκραμ και τρεις πόντους από τον Ρόμπινσον, η Ένωση πήρε προβάδισμα (21-18). Στο 15′ ο Μάνουελ έφερε την ΕΘΑ σε απόσταση αναπνοής (31-30), όμως οι γηπεδούχοι με σερί δέκα πόντων άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (41-30) μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

H διαφορά για την Ένωση αυξήθηκε στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου κατά πέντε πόντους (46-30), μετά το τρίποντο του Σολωμού και το λέι απ του Ρόμπινσον. Στη συνέχεια, η ΕΘΑ έφτιαξε ένα σερί 13 πόντων και μετάτρεψε το 48-32 του 22′ σε 48-45 στο 25′. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμά τους και δυόμιση λεπτά πριν το τέλος της περιόδου ήταν επτά πόντους μπροστά (53-46) μετά το λέι απ του Πυρίλλη. Το δίποντο του Μάνουελ και το τρίποντο του Κάσινου έφεραν τη διαφορά στους δύο πόντους (53-51), ενώ η βολή του Στάκι διαμόρφωσε το 54-51 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ΕΘΑ πέτυχε το πρώτο καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Γιούινγκ (54-53), όμως στη συνέχεια η Ένωση έφτιασε σερί δέκα πόντων και βρέθηκε μπροστά με 64-53 στο 34′ και εν τέλει πήρε το ροζ φύλλο με τη διαφορά στο τέλος του αγώνα να είναι στους 14 πόντους (76-62)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 41-30, 54-51, 76-62

Remedica ΕΝΠ (Μιχάλης Κακιούζης): Κουμής 2, Στάκι 9, Σολωμού 9 (1), Ίνγκραμ 15 (2), Ρόμπινσον 33 (1), Παπαδόπουλος 3 (1), Πυρίλλης 5

ΕΘΑ (Χάντι Ελχάτζ): Γιούινγκ 12, ΜακΝιλ 13 (2), Κασινος 8 (2), Κυριακίδης 8, Μάνουελ 16, Χειμώνας 5 (1), Κ. Ορφανός, Ιγκνατόφσκι, Ροδοσθένους