Έκανε το πρώτο βήμα η ΑΕΚ κόντρα στην ΕΝΠ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε το πρώτο παιχνίδι στη σειρά των ημιτελικών απέναντι στη Remedica ΕΝΠ, την οποία κέρδισε με 102-62 στο «Κίτιον». Θυμίζουμε ότι πρόκριση στην τελική φάση της ΟΠΑΠ Βasket League παίρνει η ομάδα που θα συμπληρώσει τρεις νίκες κόντρα στον αντίπαλό της.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέρεκ Ογκμπέιντε με 21 πόντους (12 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Στο 4′ η Remedica ΕΝΠ είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (6-10) μετά το τρίποντο του Φέργκιουσον, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να παίρνει πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ στο 5′ με το τρίποντο του Παντελή (13-12). Η ομάδα της Λάρνακας ανέβασε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (22-12) στο 7′ με το τρίποντο του Μανωλόπουλου, ενώ στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου έφθασε τους 13 πόντους (29-16) με τις βολές του Παντελή.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας και μάλιστα κατάφεραν να την αυξήσουν κατά πέντε πόντους, με το δίποντο του Ογκμπέιντε δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να κάνει το 54-36.

Το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ άνοιξε ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις. Ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο αυξάνοντας τη διαφορά κατά τέσσερις πόντους (75-53), ενώ άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα του σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο και το τελευταίο καλάθι από τον Αλεξάνδρου έκανε το τελικό 102-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 54-36, 75-53,