Έκανε το 1-0 με μπρέικ στο Καϊμακλί η ΑΕΛ

Η Metaquotes ΑΕΛ ήταν η νικήτρια στον πρώτο αγώνα της σειράς για την Τελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας, όπου «έσπασε» την έδρα του Αχιλλέα Καϊμακλίου και έκανε το 1-0.

Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 15-3 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αχιλλέα να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να μειώνει σε 21-17.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην Γ’ περίοδο, όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 32-27 υπέρ της ΑΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι και την ολοκλήρωση του αγώνα, όπου και πήραν την νίκη με τελικό σκορ 52-48.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μαυρομμάτης με 13 πόντους. Από τον Αχιλλέα ξεχώρισε ο Ιερωνυμίδης με 21 πόντους (2 τρίποντα).

Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες ξανά την Κυριακή 7 Μαΐου στο «Νίκος Σολωμονίδης» στη Λεμεσό στις 19:30. Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα κατακτήσει το Πρωτάθλημα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3-15, 17-21, 27-32, 48-52