Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΔιπλό της ΕΝΠ επί του ΑΠΟΕΛ και αύξηση πιθανοτήτων για 4η θέση

Διπλό της ΕΝΠ επί του ΑΠΟΕΛ και αύξηση πιθανοτήτων για 4η θέση

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου πέτυχε πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο με σκορ 71-68, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Με την νίκη αυτή η ΕΝΠ αυξάνει τις πιθανότητες της για κατάληψη της τέταρτης θέσης με το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τζόρντιν Γουίλιαμς με 22 πόντους (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Η ΕΝΠ ξεκίνησε ορεξάτα στον αγώνα όπου προηγήθηκε με 10-0 στο 2’, ενώ έως το 7’ ο ΑΠΟΕΛ είχε μειώσει στους δύο πόντους (15-13). Το τέλος της περιόδου βρήκε την Ένωση να προηγείται με 17-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε μέχρι το 14’ να προηγηθεί με 27-25, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 40-37.

Μέχρι το 25’ το σκορ ήταν στο 45-45, ενώ έπειτα ο ΑΠΟΕΛ με πέντε πόντους του Φράιντεϊ προηγήθηκε με 50-45. Έως το τέλος της περιόδου η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη σημείωσε έντεκα πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 56-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά πιο δυνατά και στο 35’ ήταν μπροστά με +11 (65-54). Στο 38’ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα με 68-67! Ωστόσο η ΕΝΠ ήταν η ομάδα που έφυγε στο τέλος νικήτρια από τον αγώνα, όπου μετά από τέσσερις ελεύθερες βολές του Γουίλιαμς το σκορ πήγε στο τελικό 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-37, 51-56, 68-71.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γκάρετ 16 (2), Ντέντι 12 (1), Κούνας 5 (1), Φράιντεϊ 17 (1), Κάφι 12 (2), Γιανναράς, Κοιλαράς, Παπάμιχαηλ 6 (1), Λοϊζίδης.

ΕΝ Παραλιμνίου (Μιχάλης Κακιούζης): Γουίλιαμς 22 (3), Σιλβέστερ 8, Άνκραμ 13 (2), Παπαδόπουλος 10 (2), Μπλάκσεαρ 7, Χαραλάμπους, Γκρίφιν 11 (3), Πυρίλλης.