aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Διπλό μέσα στη Λεμεσό η ΕΘΑ!

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της πρεμιέρας της ΟΠΑΠ Basket League, η ΕΘΑ πήρε την μοναδική εκτός έδρας νίκη, αφού επικράτησε της ΑΕΛ με 53-47 στο «Σπύρος Κυπριανού». MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τρέβορ Μάνουελ με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ (8 επιθετικά).

Η ΑΕΛ μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι, παίρνοντας διαφορά 8 πόντων μέχρι το 4o λεπτό (12-4). Η ομάδα της Λεμεσού έλεγχε τον ρυθμό και έφτασε στο δεκάλεπτο να προηγείται με 5 πόντους (17-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΕΘΑ ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 14’ ισοφάρισε με τον Μάνουελ (20-20), ενώ μισό λεπτό αργότερα, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με βολή του ΜακΝίλ. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν το σκορ, μέχρι το ημίχρονο, όπου βρήκε την ΑΕΛ μπροστά με 26-25.

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου, μέχρι που ο Ίγουανγκ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ΕΘΑ, που το κράτησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και τους πέντε πόντους με καλάθι του Ανδρέα Χειμώνα λίγο αργότερα (30-35), η ΑΕΛ πήγε να επανέλθει με δύο καλάθια του Άπολγουάιτ, όμως ο Μάνουελ απάντησε με το τελευταίο καλάθι της περιόδου (34-37).

Στην τέταρτη περίοδο η ΕΘΑ μπήκε με ένα σερί 5-0 (τρίποντο του ΜακΝίλ και κάρφωμα του Μάνουελ) και ξέφυγε με 8 πόντους (34-42). Ο Κάντια-Ρόζα και ο Άπολγουάιτ μείσαν, όμως ο Κωνσταντίνος Ορφανός με τρίποντο και ο Μάνουελ με λέι απ, έστειλαν την ΕΘΑ στο +9 (38-47). Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, η ομάδα της Έγκωμης έκανε διαχείριση τη διαφοράς και έφτασε στη νίκη με το τελικό 47-53.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 26-25, 34-37, 47-53.

ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας): Κάντια-Ρόζα 11, Μονιάτης 2, Άπολγουαιτ 15, Φέργκιουσον 13 (2), Πιττάκας 4, Δανιήλ, Τομπάζος, Χαννούν, Ζντράβιτς 2.

ΕΘΑ Έγκωμης (Χάντι Ελχάτζ): Ίγουανγκ 13 (1), Χειμώνας 2, ΜακΝίλ 12 (1), Κυριακίδης, Μάνουελ 21, Ορφανός Κ. 3 (1), Ιγκνατόφσκι 2, Ροδοσθένους.