Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Βουλγαρία

Παρά την πολύ καλή εικόνα που είχε η Εθνική Κύπρου απέναντι στην Βουλγαρία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν άντεξε την πίεση και γνώρισε την ήττα με 69-56. Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας.

Η προσοχή της Εθνικής Παίδων στρέφεται τώρα στον αγώνα του Σαββάτου (11/8) απέναντι στην Πολωνία, ο οποίος θα ξεκινήσει στις 15:15 και θα μεταδοθεί ζωντανά από την ιστοσελίδα και το facebook page της ΚΟΚ.

Από τον αγώνα κόντρα στην Βουλγαρία, εκ μέρους της κυπριακής ομάδας διακρίθηκαν οι Φίλιππος Τίγκας με 16 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ) και Ανέας Γιουνγκ με 13 πόντους (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Μισό λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 15-14 υπέρ της Βουλγαρίας, η οποία με μπάζερ μπίτερ τρίποντο έφερε το σκορ στο 18-14. Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Κύπρος στην Β’ περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 16’ να μειώσει σε 23-22, ενώ λίγο πιο μετά με τέσσερις πόντους από τους Τίγκα – Μιλτιάδη το σκορ πήγε στο 26-23. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου το σκορ οδηγήθηκε στο 30-28 υπέρ της Βουλγαρίας.

Πιο συγκεντρωμένη μπήκες στην Γ’ περίοδο η Βουλγαρίζα, η οποία κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά δέκα πόντων μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (51-41). Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα το σκορ οδηγήθηκε στο τελικό 69-56.

Tα δεκάλεπτα: 14-18, 28-30, 41-51, 56-69

Κύπρος (Μιχάλης Ματσεντίδης): Αγγελή, Γκαρσία, Γιουνγκ 13 (1), Πογιατζής, Τίγκας 16 (1), Ανδρέου, Χριστούδιας 4, Κωνσταντίνου 4 (1), Μιλτιάδης 6, Παπαδημητρίου 5 (1), Πορφυρίδης 4, Τσιελέπας 4.

Βουλγαρία (Χρίστο Ιβανόβ Κένοβ): Ντόνκεβ 3, Κονσταντίνοβ 19 (1), Μίνκοβ 13, Πάισιεβ 3 (1), Τεοφίλοβ 5, Ντουλγκερού, Γκερμανόβ 1, Ικονόμοβ, Μαργκαρίτοβ 8 (2), Στόιλοβ 10, Τοσίκοβ 3 (1), Βιτάνοβ 4.