Δεν άντεξε στην πίεση της Πολωνίας η Κύπρος

Παρά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησε η Εθνική Ανδρών Κ16 της Κύπρου κόντρα στην Πολωνία, στην Γ’ περίοδο οι πολωνοί ανέβασαν στροφές και «καθάρισαν» το παιχνίδι. Έτσι η Κύπρος δεν μπόρεσε να αντέξει στην πίεση της πολωνικής ομάδας, γνωρίζοντας στο τέλος την ήττα με τελικό σκορ 88-56.

Η Εθνική Κύπρου αντιμετωπίζει αύριο (Τρίτη 15 Αυγούστου) στις 13:45 την Ολλανδία για την τελευταία αγωνιστική στην φάση των ομίλων, πριν ξεκινήσουν τα παιχνίδια κατάταξης, σε μία αναμέτρηση που θα μεταδοθεί ζωντανά με live streaming από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ στο www.basketball.org.cy.

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Κύπρος όπου διατηρήθηκε πολύ κοντά στο σκορ με την Πολωνία. Στο 4′ μάλιστα ο Κωνσταντινίδης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στην κυπριακή ομάδα, με 7-5. Η διαφορά στο σκορ παρέμεινε πολύ κοντά και στην συνέχεια, με την Κύπρο να προηγείται με 9-8 στο 5′, ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα της με 16-15. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 23-23.

Με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε και η Β’ περίοδος όπου η Κύπρος στο 12′ ήταν μπροστά με έξι πόντους διαφορά (29-23). Οι διαφορές που χώριζαν τις δύο ομάδες παρέμειναν μικρές, με το σκορ να οδηγείται στο 16′ στο 37-33 υπέρ της Κύπρου. Ωστόσο στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου η Πολωνία ανέβασε στροφές, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 42-39.

Όπως τελείωσε την δεύτερη περίοδο, έτσι ξεκίνησε την τρίτη η Πολωνία, που μπήκε στο παρκέ με πολύ καλό ρυθμό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μέχρι το 25′ να προηγηθεί με εννέα πόντους διαφορά (58-39) ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 69-44 υπέρ της πολωνικής ομάδας.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην Δ’ περίοδο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Κύπρος έκανε προσπάθεια για να μειώσει στο σκορ και να μπει ξανά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, χωρίς επιτυχία. Στο 36′ το σκορ ήταν στο 77-52, ενώ με την λήξη του αγώνα η Πολωνία πήρε την νίκη με τελικό σκορ 88-56.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-42, 44-69, 88-56.

Εθνική Κύπρου (Αντώνης Δημητρίου): Παφίτης 4, Μιχαήλ, Χριστοφίδης 12 (2), Λεωνίδου 4, Χριστούδιας, Κωνσταντινίδης 4 (1), Δημητρίου 5, Πέτσας 3 (1), Χειμώνας, Γιουνγκ 7, Μπολσάκοβ 6, Τίγκας 11 (1).

Εθνική Πολωνίας: Κόσιουκ 4, Καζάβσκι 6 (2), Κλάτσζεκ 2, Κλάβα 3, Γιόκα-Μπράτασζ 15 (2), Ουλτσζίνσκι 15 (1), Σομποκοβιάκ, Κουλικόφσκι 8, Κορολτζιούκ 11 (2), Τζιεμπίελ 19 (3), Λέντκα 5 (1).