Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΜπάσκετ: Πρώτο βήμα παραμονής της ΕΘΑ, νίκησε ΑΕΛ

Μπάσκετ: Πρώτο βήμα παραμονής της ΕΘΑ, νίκησε ΑΕΛ

Η ΕΘΑ έκανε το πρώτο βήμα για παραμονή της στην ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας στο πρώτο παιχνίδι των πλέι-άουτ την ΑΕΛ με 90-56, στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία. Θυμίζουμε ότι την παραμονή θα κερδίζει η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζάριν Κόουλ Ρόδες με 32 πόντους (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από τα αρχικά στάδια του παιχνιδιού και μέχρι το 4′ η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό (11-1), ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου διπλασιάστηκε (29-9). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πέτυχαν από 17 πόντους κι έτσι η διαφορά κρατήθηκε στα ίδια επίπεδα (46-26).

Η ομάδα της Έγκωμης άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα του σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχε 23 πόντους έναντι επτά των «γαλαζοκιτρίνων» και ανέβασε το σκορ στο 69-33. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΛ μείωσε κατά δύο πόντους για να σχηματιστεί το τελικό 90-56 για την ΕΘΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-9, 46-26, 69-33, 90-56