Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΜπάσκετ: Πρώτο βήμα για Κεραυνό κόντρα στον ΑΠΟΕΛ

Μπάσκετ: Πρώτο βήμα για Κεραυνό κόντρα στον ΑΠΟΕΛ

Ο Κεραυνός κέρδισε με 90-58 τον ΑΠΟΕΛ και πήρε την πρώτη νίκη στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Θυμίζουμε ότι την πρόκριση στην τελική φάση θα πάρει η ομάδα που θα συμπληρώνει τρεις νίκες έναντι του αντιπάλου της.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μπράντον Ροζέλ με 18 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Ο Κεραυνός στο 2′ με το λέι απ του Ρόρι είχε προβάδισμα έξι πόντων (9-3). Στο 4′ το τρίποντο του Ροζέλ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (17-7), όση ήταν και στο 5′ (19-9) με τις βολές του Μιχαήλ. Στη συνέχεια, με το καλάθι του Άλλεν ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε σερί που έφθασε μέχρι τους 14 πόντους και μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με δίποντο ο Μπέρι έβαλε τον ΑΠΟΕΛ μπροστά με τέσσερις πόντους (19-23). Η περίοδος έκλεισε με βολή του Γουίλιαμσον (20-23).

Η ομάδα του Στροβόλου έκανε αρχή στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθια των Γουίλιαμσον και Μιχαήλ και στο 11′ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (24-23). Στο 16′ τις δύο ομάδες χώριζε ένας πόντος (34-33) μετά το τρίποντο του Παπαμιχαήλ, με τον Κεραυνό να ολοκληρώνει τη δεύτερη περίοδο με σερί 15 πόντων και το τρίποντο του Στυλιανού στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 49-33.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά, πετυχαίνοντας διπλάσιους πόντους από τους φιλοξενούμενους (24 έναντι 12) και ανέβασαν τη διαφορά στο 73-45, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ κατά τέσσερις πόντους, παίρνοντας το ροζ φύλλο με νίκη 90-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 49-33, 73-45, 90-58