Μπάσκετ Γυναικών: Η ΑΕΛ έκανε το 1-0 στις νίκες

Η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών, κερδίζοντας στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» την Αναγέννηση Γερμασόγειας με 74-66. Κορυφαίες για την ΑΕΛ οι Χάιλι Λέιντελ με 26 πόντους, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ και Πέτρα Όρλοβιτς με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο δεύτερος τελικός θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή, 12 Μαρτίου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στο 8′ το τρίποντο της Λέιντελ έβαλε μπροστά με 15-12 την ΑΕΛ, με την Αναγέννηση Γερμασόγειας να φτιάχνει στη συνέχεια σερί έξι πόντων που ολοκληρώθηκε με το λέι απ της Κατερίνας Κοντού (15-18).

Οι «γαλαζοκίτρινες» στο 14′ πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ μετά από τρίποντο της Γεωργίου (25-24), ενώ δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το λέι απ της Όρλοβιτς ήταν μπροστά με 32-28. Δυο βολές της Τσενακλίεβα και ακολούθως ένα τρίποντο της Σοφοκλέους έφερε το προβάδισμα για τις φιλοξενούμενες (32-33) που είχαν άλλη μία βολή με την Τσενακλίεβα προτού κλείσει η δεύτερη περίοδος (32-34).

Το ίδιο σκηνικό, με τις εναλλαγές στο σκορ, και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΛ ήταν μπροστά 49-44 στο 26′ μετά το τρίποντο της Στυλιανίδη, ενώ η ίδια είχε νέο τρίποντο στο 28′ (54-40). Η Αναγέννηση έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με δίποντα των Τόρλακ και Μιχάλκο (54-54).

Μέχρι το 35′ η διαφορά ήταν στον έναν πόντο (67-66) μετά από τρίποντο της Τόρλακ, με τις γηπεδούχες να φτιάχνουν σερί επτά πόντων στη συνέχεια και στο 38′ με λέι απ της Λέιντελ προηγούνταν με 74-66 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 32-34, 54-54, 74-66

ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Γεωργίου 5 (1), Παπαδούρη 6, Όρλοβιτς 24, Λέιντελ 26 (2), Οικονομίδου 4, Στυλιανίδη 9 (3), Μαυρουδή, Μιχαήλ

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Ηρακλής Πιττάκας): Τόρλακ 18 (4), Μιχάλκο 9 (1), Ν. Κοντού 8, Τσενακλίεβα 24 (1), Παυλίδου, Μ. Σοφοκλέους 3 (1), Ελευθεριάδου, Παπαδοπούλου, Λ. Σοφοκλέους, Κ. Κοντού