Μπάσκετ: Διπλό του Αχιλλέα επί του ΑΠΟΠ

Με το διπλό έφυγε από την Πάφο ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, επικρατώντας του ΑΠΟΠ με 83-63, με κορυφαίο καλαθοσφαιριστή τον Άιζα Μπράουν που πέτυχε 28 πόντους, 4 τρίποντα και 5 ασίστ.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα έκανε ο Αχιλλέας που προηγήθηκε με 11-0 στο 5’. Ο Μάρτιν πέτυχε το πρώτο καλάθι για τον ΑΠΟΠ στο επόμενο λεπτό, μειώνοντας σε 11-2. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου, ο Τρετιακόβ ευστόχησε σε τρίποντο αυξάνοντας τη διαφορά στο +15 (22-7).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παίξουν πιο επιθετικά και στο πρώτο λεπτό του δεκαλέπτου ο Μάρτιν έκανε το 22-9. Η ομάδα του Καϊμακλίου συνέχισε να πετυχαίνει καλάθια αυξάνοντας τη διαφορά, φτάνοντας στο +21 στο 17’ με το λεϊ απ του Μπράουν, ενώ με τρίποντο ο ίδιος στο 18’ διαμόρφωσε 40-20. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 20-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ σκόραρε 24 πόντους, με τον Ντάργουιν να πετυχαίνει 12 εξ αυτών, σε μια προσπάθεια να μειώσει. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 42-68.

Η ομάδα της Πάφου πέτυχε 6 σερί πόντους με την έναρξη της τελευταίας περιόδου για το 68-48, ενώ η διαφορά μειώθηκε στους 14 πόντους στο 34’ (70-56). Ο Αχιλλέας συνέχισε να έχει το «πάνω χέρι», παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη με 83-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-22, 20-44, 42-68, 63-83