Μπάσκετ: «Διπλό» της ΕΘΑ επί του ΑΠΟΠ

Η ΕΘΑ πήρε διπλό επί του ΑΠΟΠ με 89-78 στην πρεμιέρα του γκρουπ διαβάθμισης, στην έναρξη της β’ φάσης της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Tζόναθαν Χάντσον με 25 πόντους (2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 10 ασσίστ).

Η ΕΘΑ μπήκε με σερί επτά πόντων στο ενάμιση λεπτό (0-7). Ο ΑΠΟΠ με τρίποντο του Γουάλεϊ πλησίασε στους τρεις (12-15) στο 8′, με την ομάδα της Έγκωμης να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο με λέι απ του Γιούινγκ (12-17).

Στο 14′ με τρίποντο ο Πίγκραμ έφερε το παιχνίδι στα ίσα 26-26, ενώ στο 15′ η βολή του Ουάσινγκτον έβαλε μπροστά το συγκρότημα της Πάφου (29-28). Στη συνέχεια άλλαζε χέρια το προβάδισμα, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με διαφορά τεσσάρων πόντων για τον ΑΠΟΠ (41-37).

Στο 22′ ο ΑΠΟΠ ήταν μπροστά με τρεις πόντους (45-42) μετά το δίποντο του Γουάλεϊ, με τους φιλοξενουμένους να φτιάχνουν σερί 12 πόντων και στο 15′ είχαν το προβάδισμα με διαφορά εννέα πόντων (45-54). Οι βολές του Χάντσον έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 65-54 υπέρ της ΕΘΑ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πέτυχαν από 24 πόντους, έτσι η διαφορά έμεινε αναλλοίωτη μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και η ΕΘΑ πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 89-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 41-37, 54-65, 78-89

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Ουάσινγκτον 18, Γουάλεϊ 28 (4), Χρίστου 5, Πίγκραμ 25 (3), Πολεμίτης, Σταύρου, Πορφυρίδης, Ξενοφώντος, Νικολαΐδης, Μύθιλλου

ΕΘΑ (Σταύρος Μυκονιάτης): Χάντσον 25 (2), Γιούινγκ 19 (1), Κυριακίδης 4, Κωνσταντινίδης 6, Ρόδες 18 (3), Κ. Ορφανός 9 (1), Πουλλίτας 3 (1), Ιγκνατόφσκι 2, Ροδοσθένους 3