Μπάσκετ: «Διπλά» για ΑΠΟΕΛ, ΕΘΑ και Κεραυνό

Remedica ΕΝΠ – ΑΠΟΕΛ

Τη δεύτερη σερί επιτυχία του πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας εκτός έδρας της Remedica ΕΝΠ με 71-68, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Με το δέκατο ροζ φύλλο τους οι «γαλαζοκίτρινοι», που βρίσκονται στην πέμπτη θέση έφθασαν τους 29 βαθμούς, ενώ οι «βυσσινί» βρίσκονται στην τρίτη θέση με 31 βαθμούς.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Λάντεν Λούκας με 16 πόντους (14 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΑΠΟΕΛ να κρατά προβάδισμα δύο πόντων (13-15) στο φινάλε της περιόδου. Το τρίποντο του Φέργκιουσον στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου έβαλε μπροστά την Ένωση (16-15) που μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου είχε διαφορά δέκα πόντων (36-26).

Στο 26′ ο ΑΠΟΕΛ έκανε την ανατροπή και με το καλάθι του Ηλιάδη έγινε το 42-41 για την ομάδα της Λευκωσίας, που στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με τρεεις πόντους (43-46).

Η διαφορά ανέβηκε στους οκτώ πόντους (50-58) με το τρίποντο του Γκίλμπερτ στο 35′, με τους γηπεδούχους μισό λεπτό πριν από το τέλος να πλησιάζουν με τη βολή του Φέργκιουσον (63-66), ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος, και ενώ μεσολάβησε βολή του Άλλεν, με τρίποντο μείωσε στον πόντο (66-67).

Τα δευτερόλεπτα που απέμειναν ήταν συναρπαστικά. Οι βολές του Μπέρι έβαλαν τον ΑΠΟΕΛ μπροστά με τρεις (66-69), η Ένωση μείωσε με βολές του Φέργκιουσον (68-69), για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με τις βολές του Γκίλμπερτ που έκανε το τελικό 71-68 και έδωσε το ροζ φύλλο στον ΑΠΟΕΛ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 36-26, 43-46, 68-71

Remedica ΕΝΠ (Μιχάλης Κακιούζης)

Φέργκιουσον 22 (4), Κουμής 4, Σολωμού 2, Ίνκραμ 10, Ρόμπινσον 17 (1), Χειμώνας 3 (1), Παπαδόπουλος 8 (2), Πυρίλλης 2

ΑΠΟΕΛ (Βασίλης Φραγκιάς)

Ηλιάδης 15 (1), Κοιλαράς 6, Μπέρι 15, Γκίλμπερτ 14 (2), Άλλεν 16, Μαραγκός 2, Κούνας 3, Παπαμιχαήλ

ΑΠΟΛΛΩΝ CENTURY 21 – ΚΕΡΑΥΝΟΣ

Την 16η νίκη του πέτυχε ο Κεραυνός φεύγοντας με το διπλό από την έδρα του Απόλλων Century 21, κερδίζοντας με 85-71 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «ερυθροκίτρινοι» βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με 35 βαθμούς, ενώ οι «γαλάζιοι» με πέντε βαθμούς λιγότερους (30β.) είναι στην 4η θέση.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Στυλιανού με 19 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο Απόλλωνας έκανε καλύτερο πρώτο δεκάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου έφτιαξε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (24-10). Ο Κεραυνός, όμως, πέτυχε την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 16′ το καλάθι του Ροζέλ έβαλε μπροστά την ομάδα του Στροβόλου (30-31). Οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά, με τον Στυλιανού να ισοφαρίζει 34-34 με βολή στο 18′. Το σερί των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά με οκτώ πόντους (34-42).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Κεραυνός κράτησε το προβάδισμά του ανεβάζοντας τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στους 15 πόντους (54-69). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας μείωσε κατά έναν πόντο (17 έναντι 16) για να έρθει το τελικό 85-71 για τον Κεραυνό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-10, 34-42, 54-69, 71-85

Απόλλων Century 21 (Μάνος Μανουσέλης)

Ελευθερίου 3, Ντόρσεϊ 18, Μάρκου 9 (3), Τίγκας 9 (1), Χένρι 19 (3), Γκόρντον 5, Γεωργίου 6, Εύζωνας, Σέπος 2

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Στυλιανού 19 (4), Ρόρι 16 (3), Θεοχαρίδης, Ροζέλ 16 (4), Γουίλιαμσον 17, Πασιαλής 4, Κινγκ 7 (1), Παπαδημητρίου, Ραζής 6 (2), Κορωνίδης

ΑΕΛ – ΕΘΑ

H EΘΑ αναδείχθηκε νικήτρια και στο δεύτερο αγώνα απέναντι στην ΑΕΛ, επικρατώντας στο «Νίκος Σολομωνίδης» με 94-63 και έτσι με δύο νίκες πήρε την όγδοη θέση στη βαθμολογία της ΟΠΑΠ Basket League, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» την ένατη.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζόναθαν Χάτσον με 31 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασσίστ), ενώ τον ακολούθησε σε επίδοση ο Έντεν Σάμουελ Γιούινγκ με 24 πόντους (1 τρίποντο, 18 ριμπάουντ και 2 ασσίστ).

Η ΕΘΑ πήρε από το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα με διαφορά 16 πόντων (14-30), ενώ με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου την αύξησε κατά πέντε πόντους (32-53). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ (47-79), για να μειώσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατά έναν πόντο για να έρθει το τελικό 94-63.

Θυμίζουμε ότι η ομάδα της Έγκωμης είχε επικρατήσει και στο πρώτο σκέλος των αναμετρήσεων με 90-56 στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-30, 32-53, 47-79, 63-94