aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΜπάκεν Μπέαρς και στο βάθος Λιετκαμπέλις για τον Κεραυνό

Μπάκεν Μπέαρς και στο βάθος Λιετκαμπέλις για τον Κεραυνό

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ ενόψει της σεζόν 2019-2020. Στην κλήρωση συμμετείχε και η πρωταθλήτρια μας ομάδα, ο Κεραυνός Στροβόλου, όπου θα αντιμετωπίσει την δανέζικη Μπάκεν Μπέαρς στον Α’ προκριματικό γύρο, ενώ ο νικητής του ζευγαριού θα βρει την Λιετκαμπέλις από την Λιθουανία.

Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Κεραυνός θα χρειαστεί να περάσει και τους δύο γύρους για να καταφέρει να περάσει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Συνολικά στην διοργάνωση συμμετέχουν 48 ομάδες, αλλά 32 θα βρεθούν στους ομίλους: οι 24 είναι απευθείας στους ομίλους, ενώ οι υπόλοιπες 8 πρέπει να περάσουν από τα προκριματικά (2 γύροι). Ομάδες από την ίδια χώρα δεν γινόταν να κληρωθούν μαζί.

Η διοργάνωση αρχίζει στις 17 Σεπτεμβρίου με τον πρώτο προκριματικό γύρο. Αξίζει να σημειωθεί πως για πρώτη φορά η φάση των playoffs θα είναι σειρές best-of-3 και όχι εντός κι εκτός ματς, όπως ήταν μέχρι τώρα.

Το Final 4 θα διεξαχθεί το τριήμερο 1-3 Μαΐου στην έδρα μιας εκ των τεσσάρων φιναλίστ.

ΠΡΩΤΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ (17 και 20 Σεπτεμβρίου)

  1. Ίντερ Μπρατισλάβα (Σλοβακία)- Φριμπούρ (Ελβετία)
    2. Κάρχου (Φινλανδία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
    3. Σοντερτάλιε (Σουηδία)-Μπάλκαν (Βουλγαρία)
    4. Κάπφενμπεργκ Μπουλς (Αυστρία)-Κίεβ (Ουκρανία)
    5. Φάλκον Σομπατέλι (Ουγγαρία)-Οραντέα (Ρουμανία)
    6. Πρίστινα (Κόσσοβο)-Λέγκια (Πολωνία)
    7. Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Χρόνιγκεν (Ολλανδία)
    8. Κεραυνός (Κύπρος)-Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ (26 και 29 Σεπτεμβρίου)

  1. Νικητής 8-Λιετκαμπέλις (Λιθουανία)
    10. Νικητής 7-Μόρναρ Μπαρ (Μαυροβούνιο)
    11. Νικητής 2-Τόρουν (Πολωνία)
    12. Νικητής 5-Βέντσπιλς (Λετονία)
    13. Νικητής 3-Άντβερπ (Βέλγιο)
    14. Νικητής 4-Μπούργος (Ισπανία)
    15. Νικητής 6-Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)
    16. Νικητής 1-Βόννη (Γερμανία)

ΟΜΙΛΟΙ (15 Οκτωβρίου)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Νικητής 11 (Κάρχου/Τσμόκι Μινσκ/Τορούν)
Νικητής 9 (Κεραυνός/Μπάκεν Μπέαρς/Λιετκαμπέλις)
Ούνετ Χολόν
Μανρέσα
Τουρκ Τέλεκομ
Στρασμπούρ
Ντιναμό Σάσαρι
Οστάνδη

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Νικητής 14 (Κάπφενμπεργκ Μπουλς/Κίεβ/Μπούργος)
Νικητής 13 (Σοντερτάλιε/Μπάλκαν/Άντβερπ)
Άνβιλ
Πο Ορτέζ
Ράστα Βέχτα
Μπάνβιτ Μπαντίρμα
Χάποελ Ιερουσαλήμ
ΑΕΚ

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
Νικητής 10 (Μπενφίκα/Χρόνιγκεν/Μόρναρ Μπαρ)
Νικητής 15 (Πρίστινα/Λέγκια/Νίζνι)
Γκαζιαντέπ
Περιστέρι
Ρίγα
Νίμπουρκ
Τενερίφη
Μπάμπεργκ

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
Νικητής 16 (Μπρατισλάβα/Φριμπούρ/Βόννη)
Νικητής 12 (Φάλκον Σομπατέλι/Οραντέα/Βέντσπιλς)
Σαραγόσα
Ντιζόν
Μπρίντιζι
Μπεσίκτας
Νεπτούνας
ΠΑΟΚ

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ