Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουAσταμάτητη η Ένωση, έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στη Λεμεσό

Aσταμάτητη η Ένωση, έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στη Λεμεσό

Την αήττητη πορεία της συνεχίζει η Remedica ΕΝΠ, καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ΑΕΛ με 75-65, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League και πήρε το τέταρτο ροζ φύλλο της σε ισάριθμους αγώνες. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Ίνγκραμ με 26 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

H Ένωση έκανε αρκετά καλό πρώτο δεκάλεπτο. Μέχρι το 3′ κατάφερε να πάρει προβάδισμα εννέα πόντων (3-12), ενώ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (6-17) στο 6′ και με το τέλος της πρώτης περιόδου έφθασε τους 17 (9-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλάθι του Σολωμού που έφερε τη μέγιστη διαφορά των 19 πόντων (9-28), όμως η ΑΕΛ πέτυχε να την ρίξει στη συνέχεια και να πλησιάσει την ομάδα του Παραλιμνίου. Δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, το τρίποντο του Μονιάτη έφερε τη διαφορά ξανά σε μονοψήφιο αριθμό (30-39), όση ήταν και στο φινάλε της δεύτερης περιόδου (32-41).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πλησίασαν ακόμη περισσότερο στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 23′, μετά από δύο βολές του Ζντράβιτς, η διαφορά έπεσε στους τέσσερις (41-45). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ένα σερί 12 πόντων και ξέφυγαν στους 16 πόντους (41-57) στο 27′. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου πέτυχαν εννέα πόντους, έναντι κανενός των «βυσσινί» και έτσι η περίοδος αυτή ολοκληρώθηκε με διαφορά εφτά πόντων (53-60).

To παιχνίδι συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 37΄η μία βολή του Άπολγουάιτ έφερε τη διαφορά στους έξι πόντους (63-69), όμως το καλάθι με λέι απ του Παπαδόπουλου, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, αλλά και οι δύο βολές στη συνέχεια από τον Ίνγκραμ ανέβασαν τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό πόντων (63-73). Η διαφορά των δέκα πόντων κρατήθηκε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν ακόμη δύο πόντους, που διαμόρφωσαν το τελικό 75-65 για την ομάδα του Παραλιμνίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-26, 32-41, 53-60, 65-75

ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας): Παναγίδης 3 (1), Δανιήλ, Ιβάν Γκάντια-Ρόσα 5, Άπολγουάιτ 26, Φέργκιουσον 11, Παπαϊωάννου, Τομπάζος, Μονιάτης 3 (1), Χανούν 2, Ζντράβιτς 2, Πιττάκας 13 (2)

Remedica ΕΝΠ (Μιχάλης Κακιούζης): Κουμής 4, Στάκι 14 (2), Σολωμού 7, Ίνγκραμ 26 (4), Ρόμπινσον 19 (3), Χαραλάμπους 3, Παπαδόπουλος 2, Πυρίλλης