Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑΛΛΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΑποχαιρέτησε με ήττα το ευρωπαϊκό η Εθνική Γυναικών Κ16

Αποχαιρέτησε με ήττα το ευρωπαϊκό η Εθνική Γυναικών Κ16

Την ήττα με 47-38 γνώρισε η Εθνική Κύπρου από την Σκωτία, στον τελευταίο αγώνα της που έδωσε για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ16 Γυναικών που ολοκληρώνεται σήμερα (14/8) στην Οραντέα της Ρουμανίας. Η Κύπρος κατέλαβε την 22η θέση στο τουρνουά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο πραγματοποιήθηκε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με την Σκωτία να παίρνει προβάδισμα με 16-12. Η αντίπαλος της Εθνικής μας ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο και αύξησε την διαφορά στο σκορ το οποίο έφθασε στο 33-18 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Κύπρος μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι μείωσε σε 40-33, μπαίνοντας ξανά στην διεκδίκηση της νίκης. Στο τέλος η Σκωτία ήταν πιο ψύχραιμη, διατηρώντας το προβάδισμα της, και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 47-38. Από την Κύπρο διακρίθηκαν οι Γεωργίου, Ιωάννου και Πηλακούτα με 12, 10 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 33-18, 40-33, 47-38

Εθνική Σκωτίας (Ντάριλ Γουντ): Κόλινς 3 (1), Φάλεου 2, Μουλάν 3 (1), Αλλίσον 21 (5), Κουκ 2, Κόβαν, Μακρέα 3 (1), Μίλαρ 9 (1), Μόρισον 2, Φίλιπς 2, Ρος.

Εθνική Κύπρου (Μιχάλης Ματσεντίδης): Γεωργίου 12, Πηλακούτα 8, Ιωάννου 10, Α. Κυπριανού, Κονόμη, Ευσταθίου 6, Χριστοδούλου, Τέιλορ, Ι. Κυπριανού, Θεμιστοκλέους 2.