Άγγιξε το θαύμα ο Κεραυνός, αλλά δεν τα κατάφερε

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Λίγο έλειψε και το… θαύμα θα γινόταν! Στα σημεία έχασε μια τεράστια πρόκριση με ακόμη πιο τεράστια ανατροπή, στην έδρα της Σαράτοφ, ο Κεραυνός. Νίκησε μεν με σκορ 63-67, αλλά οι Ρώσοι πήραν το εισιτήριο για την επόμενη προκριματική φάση του Champions League, χάρη στο +11 με το οποίο είχαν νικήσει την περασμένη Τρίτη στο «Κώστας Παπαέλληνας». Σε χαμηλό τέμπο εξελίχθηκε η 1η περίοδος της αναμέτρησης, για αυτό και το χαμηλό σκορ, που ήταν στο 17-15 για τους γηπεδούχους.

Στη 2η περίοδο, τα πράγματα ήταν καλύτερα για τους ερυθροκίτρινους. Αρχικά, ήταν οι Ρώσοι που εύρισκαν περισσότερες λύσεις, κάτι που τους απέφερε από την αρχή προβάδισμα γύρω από το +5. Όταν όμως στο 17′, η Σαράτοφ, είχε προηγηθεί με 31-24, ξεκίνησε ένα εντυπωσιακό κρεσέντο από την κυπριακή ομάδα, η οποία με εντυπωσιακό σερί 0-11 στα 3 τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, προσπέρασε με 31-35.

Με όπλο τη δυνατή άμυνα και κυρίως, την αυτοσυγκέντρωση, ο Κεραυνός κατάφερνε να κρατάει τον έλεγχο και μαζί ένα σταθερό ελαφρύ προβάδισμα στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου. Σταθερά στο +5 ως και στα τελικά στάδια της 3ης περιόδου, σημείο στο οποίο προηγήθηκε με 43-48. Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Κεραυνός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +7 (43-50). Πλέον η υπόθεση πρόκριση κρεμόταν σε μιαν κλωστή και φυσικά, ενόψει της τελικής ευθείας του αγώνα, η αγωνία χτυπούσε… κόκκινο.  Φτάνουμε στο 35′, όταν η διαφορά του πρώτου αγώνα καλύφθηκε. Σκορ 48-59.

Στο 37′, η Σαράτοφ μείωσε σε 54-61, αλλά τίποτα ακόμη δεν είχε τελειώσει. Με έμμεσο τρίποντο του Φρέζιερ η Σαράτοφ μείωσε σε 57-63 στο 39′ και λίγο αργότερα, ο ίδιος… έκλεισε πιο πολύ τη ψαλίδα (59-63). Πλέον, τα χρονικά περιθώρια στένεψαν πάρα πολύ για την ομάδα μας και όταν στο 39′ 21″, ο Κλαρκ με τρίποντο έριξε τη διαφορά στον πόντο (62-63), κάπου εδώ η υπόθεση πρόκριση χάθηκε οριστικά για τον ηρωικό Κεραυνό. Χάρις σε δυο βολές του Ντέιβις, προηγήθηκε με 62-65 στο 39′ 39″ και με λεί-απ του Μπάρκερ, ο Κεραυνός πήρε μια μεγάλη νίκη, έστω για το γόητρο. Τελικό σκορ 63-67!

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 31-35, 43-48, 63-67.

Σαράτοφ (Ματσόν): Ντάουνς 6 (2), Κιχνίκοφ, Κλαρκ 12 (1), Φρέζιερ 17 (1), Ρόμπινσον 4 (1), Κλιμένκο 4, Ζιμπίροφ, Μόρις 8 (2), Χάμερ 7 (1), Ζάμπελιν 2, Σελεκέτο 3 (1).

Κεραυνός (Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 8 (2), Κιγκ 6, Νεοφύτου, Μπάσεϊ 13 (1), Θεοχαρίδης, Ντέιβις 11 (3), Μπάρκερ 11, Αμπουκάρ 12, Παρκς 6.