Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣMεγάλο διπλό για την ΑΕΛ

Mεγάλο διπλό για την ΑΕΛ

Με το διπλό έφυγε από τον Στρόβολο η C2S ΑΕΛ, όπου επικράτησε με 65-47 του Κεραυνού μέσα στο “Κώστας Παπαέλληνας”. Την δεύτερη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η ΕΝΑΔ που επικράτησε στην έδρα της με 72-54.

Κεραυνός – C2S ΑΕΛ 47-65

Η C2S ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι κορυφής που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής (27/11) στο “Κώστας Παπαέλληνας” στον Στρόβολο, απέναντι στον Κεραυνό, με τελικό σκορ 65-47. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν ανώτερη στο παιχνίδι και πέτυχε μία πανάξια νίκη. Η C2S ΑΕΛ είναι πλέον μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας σημειώσει πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Κεραυνός έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-3 μετά από δυόμιση λεπτά. Έπειτα όμως η C2S ΑΕΛ ανέβασε στροφές και μέχρι τα μισά της περιόδου ήταν μπροστά με 12-7, ενώ το τέλος του δεκαλέπτου την βρήκε μπροστά με 16-11. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα της Λεμεσού δημιουργεί διαφορά δώδεκα πόντων μέχρι το 15′ με το σκορ να είναι στο 27-15. Η διαφορά αυτή αυξήθηκε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου στους δεκαπέντε πόντους (34-19).

Μετά από τρία λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα στο δεύτερο ημίχρονο η C2S ΑΕΛ άνοιξε την διαφορά στους είκοσι πόντους (41-21). Ο Κεραυνός κατάφερε να μειώσει μέχρι το τέλος της περιόδου κατά ένα πόντο, με το σκορ να είναι στο 45-26. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός προσπάθησε να μειώσει την διαφορά για να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα, όμως το συγκρότημα της Κάλιας Παπαδοπούλου διαχειρίστηκε πολύ καλά τον αγώνα, καταφέρνοντας στο τέλος να φύγει με την νίκη με τελικό σκορ 65-47. Κορυφαίες του αγώνα ήταν οι Λάρκου (18 πόντοι, 6 τρίποντα) και Παπαδοπούλου (18 πόντοι, 1 τρίποντο).

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 19-34, 26-45, 47-65

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης): Σαρπ 21 (2), Πιτσιλλίδου 4, Αθανασίου 7, Νικολάου, Νικοδήμου 7 (2), Ρουσάκη, Μερκούρη, Θεολόγου  8.

C2S ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Παπαδούρη, Μενελάου 6 (2), Δρουσιώτου, Λάρκου 18 (6), Παπαδοπούλου 18 (1), Παβίσεβιτς 10, Όρλοβιτς 11 (1), Μαυρουδή, Αγαπίου 2.

*** Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφίες του αγώνα ***

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ – Πετρολίνα ΑΕΚ 72-54

Εντός έδρας νίκη για την ΕΝΑΔ που επικράτησε με 72-54 της Πετρολίνα ΑΕΚ μέσα στον Άγιο Δομέτιο. Αυτή είναι η 2η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για την ΕΝΑΔ. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με το σκορ να φθάνει στο 18-16 για την ΕΝΑΔ, η οποία δημιούργησε διαφορά δέκα πόντων μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (41-31). Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στην συνέχεια, με την ομάδα του Αγίου Δομετίου να προηγείται με 56-40 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στο τέλος πήρε την νίκη με 72-54. Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Αθανασίου με 18 πόντους, ενώ διακρίθηκε επίσης και η Βουκίσεβιτς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 41-31, 56-40, 72-54.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τάκης Μιραλλάης): Ε. Κωνσταντίνου 5 (1), Πηλακούτα 12, Πασχαλίδου, Χ. Κωνσταντίνου 11, Μύθιλλου, Π. Καλλιάνου 2, Τέιλορ 3, Αθανασίου 18 (2), Βουκίσεβιτς 15, Μ. Καλλιάνου 5, Παπαδοπούλου 1, Τσολιά.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Βεσελίν Ρότζια): Μέρτζιου, Χατζήμπεη 13, Γεννίτσαρη 7 (2), Δημητρίου, Κλόκκαρη 12, Λάκοβιτς 16,  Μιχαήλ 6 (2).

Απόλλων – ΑΠΟΕΛ 69-40

Ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής στο τρίτο και τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ μέσα στην Λεμεσό με 69-40. Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 16-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ μέχρι το ημίχρονο το σκορ έφθασε στο 35-22. Οι “γαλάζιες” της Λεμεσού συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στην συνέχεια του αγώνα, φέρνοντας το σκορ στο 53-31 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ με την λήξη του αγώνα πήραν την νίκη με τελικό σκορ 69-40. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Λίστερ με 28 πόντους, ενώ ξεχώρισε και η Βύραζιηκ με 18 πόντους. Από τον ΑΠΟΕΛ διακρίθηκε ο Γουάλτον με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 35-22, 53-31, 69-40.

Απόλλωνας (Σταύρος Σταύρου): Δημητρίου, Μιχαήλ 2, Σαββίδου 2, Βύραζιηκ 18 (4), Γεωργίου, Λίστερ 28, Καραγιάννη 5, Νικόλα, Λουκαΐδου 2, Αντωνίου 10, Χαρμάνη 2.

ΑΠΟΕΛ (Νέμανια Μπιέντοφ): Σιάλου 4, Γεωργίου, Αμπουαλγουάνα 2, Παπαγιάννη 6, Ιωάννου 8 (2), Ακαθιώτη, Κούλουρου 4, Παντζιαρά, Χριστοδούλου, Γουάλτον 16.