Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΌγδοη νίκη για την Ομόνοια, με φοβερό Νίκολς κέρδισε την ΑΕΛ

Όγδοη νίκη για την Ομόνοια, με φοβερό Νίκολς κέρδισε την ΑΕΛ

Τη νίκη με 76-65 επί της ΕΚΑ ΑΕΛ πήρε στο CBF Arena στον Άγιο Δομέτιο η Ομόνοια, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Νταβίντ Νίκολς με 33 πόντους (7 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και μέχρι το 7’ είχαν ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (21-11), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Τρετιάκοβ που έκανε το 29-18.

Η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι το 14′ το καλάθι του Χικς την έβαλε μπροστά στο σκορ (29-30). Οι «πράσινοι» άμεσα, με καλάθι του Νίκολς, πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ και με σερί 13 πόντων βρέθηκαν να προηγούνται με 42-30 στο 17′. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά έφθασε στα επίπεδα του πρώτου δεκαλέπτου, δηλαδή τους έντεκα πόντους (48-37).

H Oμόνοια διατήρησε το υπέρ της αποτέλεσμα και στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, το οποίο ολοκληρώθηκε με 59-47. Στο 34′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους έξι πόντους (66-60), όμως δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Η Ομόνοια διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε και με διαφορά εννέα πόντων (76-65) πήρε το όγδοο της ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-18, 48-37, 59-47, 76-65

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης): Μπριτ 13, Νίκολς 33, Μάρκου 11 (3), Κάμπελ 9 (1), Κάφι 4, Γεωργακούδης, Καραμπατάκης, Στυλιανού, Τρετιάκοβ 6 (2), Κιρκ

ΕΚΑ ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας): Tσάρλες 16 (2), Πασιαλής, Χικς 8 (1), Χάρπερ 12, Πιττάκας 4, Δημακόπουλος 19, Μονιάτης 3 (1), Εύζωνας, Μαυρομάττης 3