Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΝικηφόρο πέρασμα της Ομόνοιας από τη Πάφο, «απέδρασε» από τη Λεμεσό η ΕΝΠ

Νικηφόρο πέρασμα της Ομόνοιας από τη Πάφο, «απέδρασε» από τη Λεμεσό η ΕΝΠ

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ομόνοια, η οποία επικράτησε στο στάδιο «Άκης Κλεάνθους» του ΑΠΟΠ με 75-68. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ναθάνιελ Μπριτ με 23 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Οι πράσινοι ξεκίνησαν δυνατά από νωρίς και στο 5:30 προηγήθηκαν με 15-7, ενώ το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με δέκα πόντους διαφορά (21-11).

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΠ ήταν βελτιωμένος και κατάφερε έως το ημίχρονο να μειώσει στους πέντε (35-30). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ομόνοια μπήκε δυνατά έφερε τη διαφορά στο +14 (54-40), όμως οι γηπεδούχοι με πέντε πόντους του Τέιλορ μείωσαν σε 54-45. Το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκούρη αντέδρασε και εν τέλει επικράτησε με 75-68.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 30-35, 45-54, 68-75.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η ΕΝΠ στη Λεμεσό απέναντι στον Απόλλωνα με 83-81. Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Άνκραμ με 25 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τις ομάδες στο 19-19. Έπειτα η ΕΝΠ ήταν βελτιωμένη και μέχρι το ημίχρονο το σκορ οδηγήθηκε στο 40-30.

Στο β’ μέρος ο Απόλλων ξεκίνησε καλά και έως το 25:30 μείωσε στους τέσσερις (50-46) και μέχρι τη λήξη της γ’ περιόδου σε 59-55. Η αναμέτρηση είχε συναρπαστική εξέλιξη. Στο 33’ το σκορ ήταν στο 69-57, με τον Απόλλων να ισοφαρίζει μέχρι το 37:30 σε 79-79. Δύο λεπτά μετά το σκορ ήταν στο 81-81, με τον Σιλβέστερ να ευστοχεί σε δίποντο, κάνοντας το 83-81, δίνοντας τη νίκη στην ΕΝΠ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-40, 55-59, 81-83.